Dünya Atletizm Şampiyonası’nda ilk gün geride kaldı. Türkiye, 100 metrede iki yarı finalist çıkararak organizasyona iyi bir başlangıç yaptı. 

66 atletin start aldığı erkekler 100 metre mücadelesinde ön elemeye giren Emre Zafer Barnes, 10.22 koşarak kendi serisini kazandı ve yarı finale yükseldi. 100 metre seçmelerinde böylece Türkiye’nin iki atleti yer aldı.

Bu dalda Türkiye rekorunu elinde tutan Jak Ali Harvey, ilk seride sezonun en hızlı ismi olan Amerikalı Chris Coleman ile birlikte yarıştı. 28 yaşındaki Harvey, 10.13’lük deresiyle seriyi ikinci sırada noktalayarak yarı finale yükselmeyi başardı. Jak Ali, böylece Türkiye adına yarıştığı Pekin 2015 Dünya Şampiyonası ve Rio 2016 Olimpiyatları’nın ardından üçüncü büyük  100 metre yarı finaline kalmış oldu.

Emre Zafer Barnes, ön elemede yaptığı 10.22’yi seride de tekrarladı ve bu kez dördüncü sırayı aldı. Emre, ilk üç arasına giremese de serilerin tamamlanmasından sonra en hızlı altı isim arasına adını yazdırıp yarı final biletini kaptı.

Emre ve Jak, 5 Ağustos Cumartesi akşamı 24 atletin koşacağı yarı finalde son sekiz arasına kalıp dünyanın en çok izlenen atletizm finaline çıkmak için ter dökecek.

Şampiyonanın ilk gününde 1500 metre mücadelesine çıkan Meryem Akdağ ise seçmeden çıkamadı. Meryem, 4:12.51’lik derecesiyle 11. sırayı alınca yarı finalin dışında kaldı.

İKİNCİ GÜNDE KIVILCIM VE YASEMİN SAHNEDE
Londra 2017’nin ikinci gününde Kıvılcım Kaya-Salman ve Yasemin Can müsabakaya çıkacak. Çekiç atma elemesinde yarışacak olan Kıvılcım sabah seansında; 10,000 metre finalinde koşacak Yasemin ise akşam seansında sahneye çıkacak.

POLAT YARIŞI TAMAMLAYAMADI
Avrupa şampiyonu milli atlet Polat Kemboi Arıkan ise, Mo Farah’ın üst üste üçüncü kez dünya şampiyonu olduğu 10,000 metre mücadelesini sakatlanarak yarım bırakmak zorunda kaldı. Yarışa iyi başlayan Polat, beşinci kilometreden sonra birkaç sıra geriledi ve yedinci kilometre içindeyken acı içinde pistin kenarına gelerek yarışı terk etti.

Polat yarış sonrasında sol bacağında ciddi bir ağrı olduğunu ve yarışın yarısında söz konusu ağrı şiddetlenince müsabakayı bırakmak zorunda kaldığını söyledi. Milli atlet, yarışı tamamlayamadığı için üzgün olduğunu, ancak önemli bir sakatlığı bulunmadığını ifade etti.

BASIN FOTOĞRAFLARI