Londra’daki 16. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda çekiç atma elemesinde mücadele veren Kıvılcım Kaya-Salman, finale kalamadı. 

Bu yıl 71.88’lik bir derecesi bulunan 25 yaşındaki mili atlet Kıvılcım Kaya-Salman, ikinci kez yarıştığı Dünya Şampiyonası’nda finale kalamadı. Bu yılın Avrupa Takımlar Kupası 1. Lig galibi olan Kıvılcım, ilk hakkında 66.33 ile açtığı yarışmada daha sonra 67.76 yaptı. Son hakkındaki 66.93 ile derecesini geliştiremeyen Kıvılcım, grupta 67.76’lık derecesiyle yedinci oldu.

Küçük q ile finale kalabilmek için ikinci grubu bekleyen Kıvılcım, yağmur altında yapılan bu grupta yedi atıcının 70 metreyi aşmasıyla ilk 12’nin dışında kaldı ve pazartesi günü yapılacak olan final yarışmasına adını yazdıramadı.

Kıvılcım, 2015 Pekin’de de yarışmış ve seçmede 20. sırayı almıştı. Eski Dünya Yıldızlar ikincisi atlet, bu kez 15. olup sıralamasını geliştirmesine karşın hedefi olan finale yükselemedi.

Kıvılcım Kaya-Salman, yarışma sonrasında “Daha iyi bir derece atmayı bekliyordum. 69 metrelik bir eleme atışı yapabileceğimi düşündüm, ama olmadı. Çok iyi bir hazırlık dönemi geçirmişken Dünya Şampiyonası’nı finalle taçlandırmalıydım” ifadelerini kullandı.