Türkiye’nin son dönemdeki gözde atletlerinden Eda Tuğsuz, ilk kez geldiği Dünya Atletizm Şampiyonası’nda finale kalmayı başardı.

Geçtiğimiz yaz Dünya Gençler üçüncülüğünü kazanan 20 yaşındaki Eda Tuğsuz, ilk kez büyüklerde yarıştığı Dünya Şampiyonası’nda büyük bir başarı yakaladı. Bu yarışmanın en genç ismi olan Tuğsuz, Aysel Taş’tan tam 20 yıl sonra kadınlar ciritte dünya şampiyonasına sporcu gönderen Türkiye’nin tarihte atmalarda finale kalan ilk ismi oldu.

Eda, 62.13 ile açtığı yarışmada ikinci hakkında 61.51 yaptı. İkinci haklar tamamlandığında toplu listede 12. sırada olan Eda, işini şansa bırakmadı. Son hakkında 63.87 atarak 63.50’lik final standardının üzerine çıkan Tuğsuz, finaldeki 12 isim arasına adını yazdırdı.

EDA: ÇOK RAHATLADIM
Bu dalda 67.21’lik Türkiye rekorunu elinde bulunduran Tuğsuz’dan önce cirit atma branşında Milli Takım’ın tek dünya finali, genç atletin antrenörlüğünü yapan Fatih Avan’a aitti. Avan, 2011 yılında Daegu’da final yarışmış ve beşinci olmuştu.

Yarışma sonrası görüşlerini aldığımız Eda, “Çok rahatladım. Eleme yarışması her zaman stres dolu oluyor. İkinci atışlarda biraz korktum ama sonunda amacıma ulaştım. Burada final yarışmaya gelmiştim, artık çok rahat olacağım” dedi.

Eda Tuğsuz’un final yarışması salı günü saat 21:00’de olacak.