Türkiye atletizminin en büyük başarısı 10 Ağustos gecesinde Londra Olimpiyat Stadı’nda geldi. Ramil Guliyev, 200 metrede dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Londra’daki Dünya Atletizm Şampiyonası’nda Ramil Guliyev, inanılmaz bir başarıya ulaştı. 200 metre erkekler finalinde müthiş bir yarış çıkaran Ramil, 5 numaralı kulvardaki koşusunu 20.09 ile tamamlayıp adını altın madalyaya yazdırdı.

Yarışta 400 metre dünya şampiyonu Wayde Van Niekerk 20.11 ile ikinci olurken, üçüncülük de 20.11 ile Trinidad Tobago’da Jereem Richards’ın oldu.

Ramil Guliyev, böylece IAAF Dünya Şampiyonası’nda daha önce elde edilen iki gümüş, bir bronz madalyanın önünde Türkiye’ye ilk altın madalyayı getirdi.

Ramil yarışma sonrasında “Bugün dünyanın en iyi atletlerinden bazılarıyla yarıştım. Dikkatler benim üzerimde değil, onlardaydı. Dolayısıyla ben rahattım. Belki bir sonraki yarışta gözler benim üzerimde olur” diye konuştu.

Milli atlet, finalde madalya beklediğini ve çok yakın geçeceğini tahmin ettiğini söylerken, “Yarı final daha zor koşullardaydı. O yarışı kazanınca finalde madalya alacağımı tahmin ettim. Finiş çizgisini geçtiğimde ilk üçte olduğumu biliyordum, ama birinciyim diye kesin bir şey söyleyemezdim. Skorbordda yazınca inandım” ifadelerini kullandı.

YENİ HEDEF AVRUPA REKORU
Ramil Guliyev, artık bir dünya şampiyonu olarak kariyerindeki en önemli hedeflerden birinin 19.72’lik Pietro Mennea’ya ait Avrupa rekorunu kırmak olduğunu da yineledi.

Medya toplantısında yaklaşık 100 gazeteciye konuşan Ramil Guliyev, kendisine sorulan atletizme başlangıç, Türkiye’ye gelişi ve çalışma koşullarıyla ilgili soruları da cevaplandırdı.

Toplantıda Ramil’in yanında oturan dünya ve Olimpiyat şampiyonu Wayde Van Niekerk, şampiyonu tebrik etti. Güney Afrikalı Van Niekerk, “200 metrede altın madalya almak istiyordum. Bunu gerçekleştirmek için daha çok çalışmam gerekiyor. Hatta gümüşü korumak için bile çalışmam lazım” diye konuştu.

ŞAMPİYON OLAN İKİNCİ BEYAZ
Ramil Guliyev, Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 200 metreyi kazanan ikinci beyaz atlet oldu. 1983’ten beri sekiz kez Amerikalı, bir kez Namibyalı, bir kez Trinidadlı, dört kez de Usain Bolt sayesinde Jamaika’nın kazandığı altın madalyaya daha önce beyaz bir atlet olarak 2003 yılında sadece Yunan Konstantinos Kenteris erişebilmişti.

Guliyev, bu başarısıyla 1995’ten sonra Dünya Şampiyonası’nda ikinci kez 200-400 dublesi yapmaya çok yaklaşan Wayde Van Niekerk’in bu başarısının önüne de set çekti.