Ünlü maratoncu İsmail Akçay adına dokuzuncu kez yapılan Balıkesir’deki 12 kilometrelik yol koşusunda erkekler mücadelesini Kimutai Kiplimo, kadınlar yarışını ise milli atlet Esma Aydemir kazandı.

Türkiye’nin Olimpiyat tarihinde en iyi maraton derecesinin sahibi olan 1968 Meksiko City Olimpiyatları dördüncüsü adına yapılan 9. Uluslararası İsmail Akçay Yol Koşusu, Balıkesir’de gerçekleşti. 200 atletin katıldığı yarışta genel sıralama ve yaş gruplarında birinci olan isimlere ödülleri törenle verildi.

Altıeylül Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen ve 75 yaşındaki İsmail Akçay’ın da hazır bulunduğu koşuda erkekler mücadelesini Kenyalı Kimutai Kiplimo, 37:04’lik derecesiyle kazandı. Galatasaray Spor Kulübü’nden Saffet Elkatmış 37:18 ile ikinci, Faslı Youssef Ben Hadi ise 37:30 ile üçüncü sırayı aldı.

Kadınlarda ise 15 gün önce Universiade’da yarı maraton ikincisi olan milli atlet Esma Aydemir zirveye çıktı. 25 yaşındaki Bursa Büyükşehir Belediyespor atleti Aydemir, 43:44’lük derecesiyle 12 kilometrelik parkuru tamamlarken, ikinci olan Kenyalı Betty Chepkwony’ye 38 saniye fark yaptı. Aydemir, İsmail Akçay Koşusu’nda geçen yıl da birinciliği almıştı.

Chepkwony, 44:22 ile ikinciliği alırken, bir başka milli atlet Sebahat Akpınar 44:37 koşarak üçüncü sırada finiş gördü.

9. İSMAİL AKÇAY KOŞUSU – SONUÇLAR