Ülkemizin de içinde bulunduğu 196 ülkede uygulanan “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi yarınlarımızın teminatı olan çocuklarımıza yönelik olması nedeniyle Federasyonumuzca önemsenen projelerden biridir. 2014 yılından itibaren yoğun bir program dâhilinde gerçekleştirilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesine Federasyonumuzca yapılan ilavelerin yanı sıra Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nce de açılan spor kurslarına “Modül” olarak dâhil edilmiş olması projeyi çok daha önemli ve de anlamlı kılmıştır.
Bu nedenle Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tan “Eğitici Eğitmen Semineri” açılabilmesi talep edilmiştir. Talep edilen seminer de 14- 16 Eylül 2017 tarihlerinde İzmir’de 17 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen semineri de IAAF’ın komşu ülke Yunanistan’dan görevlendirmiş olduğu Mr. Dimitri Damaskinos vermiştir.
Son derece verimli ve de başarılı geçen seminer sonrasında IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü “Danışman ve Eğitim Grup” üyeleri ile yapılan “Değerlendirme ve Planlama” toplantısında aşağıya çıkartılan kararlar alınmıştır. Alınan kararlar da Federasyon Başkanlığımızca uygun bulunmuştur.
Bu nedenle 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminden itibaren “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi aşağıda belirtilen kuralları çerçevesinde geçekleştirilecektir;
1-Proje için Federasyonumuza talep yazısı gönderilmesi,
2-Seminere katılacak kursiyer sayısının en az 24, en fazla 30 kişi olabilmesi,
3-Seminere katılacak kursiyerlerin 50 TL katılım bedeli ödeyeceğinin duyurulması,
4-Seminerin Cuma ve Cumartesi günleri organize edilecek olmasından dolayı taleplerin buna göre yapılabilmesi ve iki alternatifli tarihin belirtilmesi,
5-Seminerin teori dersleri için 40 kişilik projeksiyonlu bir dersliğin temin edilmesi,
6-Çocuk uygulamaları için;
a) 7-12 yaş grubundaki çocuklar için bir ilkokul temin edilmesi,
b) Temin edilen okuldan en az 50, en fazla 80 çocuğun uygulamaya alınabilmesi,
c) 3-6 yaş grubundaki çocuklar için bir Anaokulu temin edilebilmesi,
d) Temin edilen okuldan en az 20, en fazla 40 çocuğun uygulamaya alınabilmesi,
7- 3-12 yaş grubunda ki çocuklara yaptırılacak uygulamalar için hava şartları dikkate alınarak spor salonu veya spor sahasının temin edilebilmesi gerekmektedir.
Federasyonumuzca seminere katılan kursiyerlere Dünya da geçerliliği olan Çocuk Atletizmi Antrenör Sertifikası, Proje Kitapçığı, uygulamaya katılan çocuklara Çocuk Atletizmi Sertifikası, “1 Milyon Süper Çocuk” logolu tişört ve şapka, okullarına da çocuk atletizmi malzeme seti verilecek ve uygulamaya katılan okul “Pilot Okul” konumuna alınacaktır.