26 Kasım Pazar günü KTSK Bağlarbaşı Korusu’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği için #heforshe kampanyasına destek olarak koşulan koşuda dereceler bireysel olarak değil, bir kadın ve bir erkekten oluşan takımların birbirlerine destek olup, beraber başlayıp beraber bitirdikleri performansları üzerinden hesaplandı. Coşkulu bir katılımın olduğu koşu güzel bir havada ve güzel bir koru kros parkurunda koşuldu. Koşu sırasında her türlü güvenlik, sağlık ve sponsor desteği alınmıştı.
Öncelikle #heforshe kampanyası nedir? Birleşmiş Milletler’in (BM) erkeklerin de cinsiyet eşitliği için mücadele etmesini amaçlayan bu kampanyanın Türkiye tanıtımı daha önce BM Kadın Birimi Avrupa-Orta Asya Bölge Direktörü Ingibjorg Gisladottir, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un katılımıyla gerçekleşmişti. “Kadın-erkek eşitsizliği sadece kadınları değil; her yaştan kadını ve erkeği, kısacası hepimizi etkileyen bir insan hakları meselesidir” diyen BM, kampanyanın her yaştan erkeği toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için suskunluğu bozmak, sesini çıkartmak ve harekete geçmek üzere savunucu olmaya çağırdığını belirtiyor.
“BİRBİRİMİZİÇİNKOŞUYORUZ” koşusu üç aşamadan oluşuyordu. Koşular ve koşulara ismini veren kişiler hakkındaki bilgileri şöyle sıralayabiliriz :
Hülya Şenyurt Koşusu (3K) : Türkiye’nin olimpiyat kazanan ilk kadın sporcusu olan Hülya Şenyurt, bu başarıyı 1992 Barcelona Olimpiyatları’nda kazanmıştır. 1973’te doğan Şenyurt bu başarıyı 48 kiloda judo branşında gösterdi.
Gizem Girişmen Koşusu (6K) : Türkiye’nin paralimpik oyunlarda madalya kazanan ilk kadın sporcusu olan Gizem Girişmen, bu başarıyı 2008 yılında okçuluk dalında kazanmıştır. Ayrıca 2017 yılında Mustafa V. Koç Spor Ödülü’ne layık görülmüştür.
Nesrin Olgun Koşusu (9K) : Manş Denizi’nden sonra Capri Adası’ndan başlayıp Napoli Baia’da son bulan rotayı, karşılaştığı tüm zorluklara rağmen önüne çıkan tüm engelleri aşarak, 10 saat 56 dakikalık derece ile yaklaşık 100.000 kulaç atarak geçmiştir.
9K Koşusu sıralaması ve dereceleri :
1. Suzan Tuna ve Fedai Gökmen çifti 00:43:00
2. Sibel Çoban ve Zafer Özer çifti 00:43:13
3. Tuğba Batur ve Kerem Kaşıtoğlu çifti 00:46:14
6K Koşusu sıralaması ve dereceleri :
1. Nimet Karataş ve Barış Demirci çifti 00:30:19
2. Sinem Sayar ve Veli Uzun çifti 00:33:52
3. Lale Saydemir ve Ömer Çağlar çifti 00:34:04
3K Koşusu sıralaması ve derceleri :
1. Berksu Berksun ve Adem Aslan çifti 00:14:04
2. Neval Gördük ve Özgür Burak Akkol çifti 00:14:25
3. Fadime Özkan ve Cevahir Hacıefendioğlu 00:15:09