Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğünce gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerinin 2017-2018 eğitim ve öğretim dönemindeki üçüncü durağı Ardahan oldu.

 Ardahan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda gerçekleşen seminere 41 kursiyer katıldı. Kursiyerler kendilerine verilen konularla ilgili proje sunumlarını yaparak, IAAF Çocuk Atletizmi sertifikasını almaya hak kazandılar.

 Seminerin uygulama bölümüne Ardahan 23 Şubat İlkokulu’ndan 30’u kız olan 60 öğrenci katıldı. Uygulamaya katılan çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesi ile tanışmanın mutluluğunu doyasıya yaşadılar.

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi 2017-2018 Eğitim ve Öğretim döneminin üçüncü semineri Ardahan Üniversitesi’nde gerçekleşti.  Ardahan Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Müdürlüğünün  (BESYO) daveti üzerine gerçekleşen seminer 1-2 Aralık 2017 tarihlerinde yapıldı.

Çocuk Atletizmi seminerine Ardahan’da 41 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi. 7-12 yaş grubu 60 çocuğa da Eğlenceli Atletizm yaptırıldı.

Seminer öncesinde IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü ve beraberindeki ekip, Ardahan Valisi Sayın Mehmet Emin Bilmez, Ardahan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mehmet Biber ve Ardahan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sayın Bilent Akar’ı ziyaret ederek proje hakkında bilgiler verdi ve Atletizm Federasyonu’nun hediyelerini takdim ettiler.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı.  Ayaz yaptığı konuşmasında, projenin gelecek nesillerin daha sağlıklı yetişmesinin yanı sıra Türk sporunun altyapısına yönelik eğitici ve sporcu kazandırmasında önemli olduğunu söyledi. Ayrıca 196 ülkede uygulanan bu projeye yapılan ilavelerle diğer ülkelerden farklı ancak çok daha anlamlı bir şekilde organize ediliyor olması, yapılan ilavelerin de proje sahibi tarafından takdir görmüş olmasından mutlu olduğunu belirtti. Son derece önemli olan bu projeye gerekli olan maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’ a,  Atletizm Federasyonu Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’ a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız ile Yönetim Kurulu Üyelerine Türk Sporu adına teşekkür ederek tamamladı.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça tarafından verildi. Uygulama bölümünde ise Ercan Haslofça’nın yanı sıra eğitmenlerden Fatma Şahinoğlu, Melih Şah Katman, Bülent Taşdemir ve kursiyerler görev yaptılar.

Projeye eklenen; “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Perican Bayar Koruç tarafından, “Madde Bağımlılığı ve Çocuklar” dersi Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu tarafından, “Fair-Play” dersi de Öğretim Görevlisi ve televizyon yorumcusu Sayın Haldun Domaç tarafından verildi.

 

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. “Eskimeyen Değerler” töreninde kursiyerlere, Türk Atletizminin efsane İsmi İsmail Akçay Mersin Maratonunda ki görevi nedeniyle gıyabında Prof. Dr. Şeref Kılıç,  Bilent Akar,  Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Çolak ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Atalay tanıtılarak ödüllendirildiler. “Eskimeyen Değerler” in ödülleri de; IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü Grup Üyelerinden Nezir Önal, Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, Fatma Şahinoğlu ve Haldun Domaç tarafından verildi.

Gerçekleşen törenin ardından, 41 kursiyer kendilerine daha önce verilen konular ile ilgili proje sunumlarını slayt ortamında Koordinatörlükçe görevlendirilen jüri üyelerine anlattıktan sonra sertifikalarını aldılar.

Bilindiği gibi Atletizm Federasyonu’nun talebi Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün uygun bulması sonucu IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Halk Eğitim Müdürlüğü spor kurslarına modül olarak dahil edilmişti. Bu seminerlerden sertifika alanlar Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan Kurslarda “IAAF Çocuk Atletizmi” kursunu açabilme hakkını istenen koşulların yerine getirilmesi halinde elde etmektedirler. Bu uygulama ile istihdam sorununa da katkı sağlanmıştır. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne de yeri gelmişken Türkiye Atletizm Federasyonu olarak teşekkür ediyoruz.