Türk atletizminin klasiklerinden Büyük Atatürk Koşusu’nun 82.si Ankara’da güneşli bir günde yapıldı. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın başlattığı yarışı erkeklerde Jandarmagücü formasıyla koşan Kenyalı Sang Benard Cheruiyot, kadınlarda ise Bursa BŞB’den Sebahat Akpınar kazandı.

Son yılların en geniş katılımıyla 1000’e yakın atletin kaydolduğu, bu isimlerin büyük bölümünün start aldığı Büyük Atatürk Koşusu’nda startı Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak verdi. Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ile birlikte atletlerle sohbet eden Bakan Bak, saat 14:00’te Dikmen Keklikpınarı’ndaki startı vererek yarışı başlattı.

Yaklaşık yarım saatlik müsabakanın başlarında liderliği alan Ercan Muslu, sekizinci kilometreye kadar ilk sıradaki yerini korudu. Ancak sona yaklaşılırken, Jandarmagücü’nün iki atleti Sang Benard Cheruiyot ve Mert Girmalegesse’ye geçilen Ercan, finişe üçüncü olarak geldi. Cheruiyot, 29:40’lık dereceyle birinci gelirken, takım arkadaşı Mert Girmalegesse 29:47, Ercan Muslu ise 29:52 ile üçüncü sırayı aldı.

İlk 10 içinde dört atleti bulunan Bingöl Belediyesi Yaşam Spor, takımlar sıralamasında Jandarmagücü’nü iki puan farkla geçip kupayı kazanmayı başardı. Bingöl Belediye Yaşam Spor 21 puan toplarken, Jandarmagücü 23, TSK Spor Gücü de 40 puanla sıralandılar.

SEBAHAT ÜÇ YIL SONRA YENİDEN KAZANDI 
Kadınlarda ise Sebahat Akpınar, 2014’ten sonra bir kez daha yarışın galibi oldu. Geçen yıl da podyuma çıkan Sebahat, üçüncü kilometreden itibaren rakiplerinin önüne çıktığı yarışta 34:33’lük derecesiyle finişe ulaştı. İkinci sıradaki bir başka milli atlet Alemitu Bekele’ye yarım dakikadan fazla fark yapan Sebahat, 2500 liralık birincilik ödülünün de sahibi oldu. Yarışta Remziye Temel üçüncü sırayı elde etti.

Kadınlar takım sıralamasında 9 puanla Mardin Atletizm birinci, 12 puanla Beşiktaş ikinci, 27 puan toplayan Ankara PTT de üçüncü oldu.

Yarışma sonrasında tüm kategorilerin ödül seremonisi, finiş noktasında bulunan Ankara Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.Törene katılan Ankara Vali Yardımcısı Şükrü Yıldırım, Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Recep Ali Er ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Murat Kocakaya sporculara ödüllerini takdim ettiler.

Ödül töreninde yarışın en yaşlı katılımcısı olan 90 yaşındaki Erdoğan Dulda’ya da özel bir plaket verildi. Yarışın müdavimlerinde Erdoğan Amca, dört gün sonra 91. yaş gününü kutlayacak.

SPONSORLARA TEŞEKKÜR
Öte yandan Büyük Atatürk Koşusu’na bu yıl sponsorluk desteği veren Anadolu Organize Sanayi Odaları Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay ile Aktaş Döküm Sanayi Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Aktaş’a, Türkiye Atletizm Federasyonu Fatih Çintimar bir plaket vererek teşekkür etti.

SONUÇLAR
ERKEKLER / KADINLAR

FOTO GALERİ