 Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğünce gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerinin 2017-2018 eğitim ve öğretim döneminde ki dördüncü durağı Burhaniye oldu.

 Balıkesir’in Burhaniye İlçesinde gerçekleşen seminere 44 kursiyer katıldı. Kursiyerler kendilerine verilen konularla ilgili proje sunumlarını yaparak, IAAF Çocuk Atletizmi sertifikasını almaya hak kazandılar.

 Seminerin uygulama bölümüne Şehit Mustafa Serin ortaokulundan 60 öğrenci, Nadir Tolun İlkokulu 30 öğrenci,Yıldız Özsaraç Ana Okulundan da 40 öğrenci olmak üzere toplam 130 öğrenci katıldı. Uygulamaya katılan çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesi ile tanışmanın mutluluğunu doyasıya yaşadılar.

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi 2017-2018 Eğitim ve Öğretim döneminin dördüncü semineri Balıkesir’in Burhaniye İlçesinde gerçekleşti. Burhaniye Kaymakamlığının talebi doğrultusunda gerçekleşen seminer 5-6 Ocak 2018 tarihlerinde yapıldı.

“IAAF Çocuk Atletizmi” seminerine Burhaniye’de 44 öğretmen kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi. 7-12 yaş grubu 90, 3-6 yaş grubundan da 40 olmak üzere toplam 130 çocuğa da Eğlenceli Atletizm yaptırıldı.

Seminer öncesinde IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü ve beraberindeki ekip, İlçe protokolünden Kaymakam Sayın Hüseyin Öner, Belediye Başkanı Sayın Necdet Uysal ve yeni atanan İlçe Müdürü Sayın Aytaç Ayaz’ı ziyaret ederek proje hakkında bilgiler verdi ve Atletizm Federasyonu’nun hediyelerini takdim ettiler. Efsane Atletlerimizden Sayın İsmail Akçay adına organize edilen yarışmayı Altıeylül Belediyesi Başkanlı döneminde üç yıl en iyi şekilde organize eden yakın bir tarihte Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçilen Sayın Zekai Kafaoğlu ile Vali Sayın Ersin Yazıcı Makamlarında ziyaret edildi. Bu ziyaretlerde bulunacağı planlanan ancak bütçe çalışmaları nedeniyle katılamayan Federasyon Başkanı Sayın Fatih Çintimar’ın vereceği plaket ve teşekkür belgeleri IAAF Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet Ayaz ve beraberindeki ekip ile takdim edildi.

 

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz yaptığı konuşmasında, projenin genç nüfusuyla övünen ve haklı saygınlığı bulunan ülkemizin gelecek nesillerini daha sağlıklı yetişmesinin yanı sıra Türk sporunun altyapısına eğitici ve sporcu kazandırmasında son derece önemli olduğunu söyledi. Ayrıca 196 ülkede uygulanan bu projeye yapılan ilavelerle diğer ülkelerden farklı ancak çok daha anlamlı uygulanıyor olmasının yanı sıra proje sahibi tarafından takdir görmüş olmasından dolayı da mutlu olduğunu belirtti. Son derece önemli olan bu proje için gerekli olan maddi ve manevi desteği esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’ a, Atletizm Federasyonu Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’ a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız’a ve Yönetim Kurulu Üyelerine Türk Sporu adına teşekkür ederek tamamladı.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri ile uygulamalar; IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim ve Eğitici Grup üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, Yrd. Doç. Dr. Fehime Haslofça, Öğretmen Fatma Gülmez ve eski şampiyon ve rekortmen atlet Gülsün Durak tarafından verildi.

Projeye eklenen; “Madde Bağımlılığı” dersi Uzman Dr. Erhan Oktay, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Perican Bayar Koruç “Fair-Play” dersi de Öğretim Görevlisi ve televizyon yorumcusu Sayın Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. “Eskimeyen Değerler” töreninde kursiyerlere, Türk Atletizminin efsane İsmi İsmail Akçay, İlçe Kaymakamı Hüseyin Öner, Belediye Başkanı Necdet Uysal, Antrenörlerden Güngör ve Deniz Erenoğlu davet edildi. Eskimeyen Değerler” in ödülleri de; İlçe Kaymakamı Hüseyin Öner, Mine Öner, şampiyon özel sporcularımızdan Muhsine GEZER,Selin DEMİRCAN, Arda AYGÜN Ve İlçe Milli Eğitim Müdür Aytaç Ayaz tarafından verildi.

Gerçekleşen törenin ardından, 44 kursiyer kendilerine daha önce verilen konular ile ilgili proje sunumlarını slayt ortamında Koordinatörlükçe görevlendirilen jüri üyelerine anlattıktan sonra sertifikalarını aldılar.

Bilindiği üzere Atletizm Federasyonu’nun talebi Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün uygun bulması sonucu IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Halk Eğitim Müdürlüğü spor kurslarına modül olarak dahil edilmiş olması projeyi çok daha önemli kılmıştır. “IAAF Çocuk Atletizmi” seminerine katılan ve sertifikasını alanlar Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan Kurslarda yayınlanan Modül’ün şartlarını yerine getirmiş olmaları halinde ücreti mukabilinde kurs açabilme hakkını da elde etmiş olmaktadırlar. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne projeyi çok daha önemli kılan bu kararlarından dolayı Türkiye Atletizm Federasyonu olarak kutluyor ve de teşekkür ediyoruz.

FOTO GALERİ