Ataköy Salonu’nda yapılan Komple Atlet Salon 1. kademede büyük erkeklerde Yunus Pehlevan, tarihte 5000 puanı aşan ikinci atlet olarak tarihe geçti. Diğer disiplinlerde atletlerin büyük bölümü en iyilerini geliştirdi. 

Komple Atlet salon 1. kademe yarışmaları erkeklerde 42, kadınlarda 38 olmak üzere toplam 80 çoklu branş atletinin katılımıyla gerçekleşti. Büyük erkeklerde Yunus Pehlevan, büyük kadınlarda Ezgi Şayir ilk ayağın galibi olurken, yarışmaya katılan isimlerin bir çoğu en iyi derecelerini gerçekleştirdi.

14 atletin başlayıp dokuzunun tamamladığı büyük erkekler heptatlon yarışında Yunus Pehlevan, 5150 puanla tarihi bir performansa imza attı. Sırıkta 4.80’lik atlayışıyla salona büyük heyecan yaşatan Pehlevan, ilk gün güllede 12.23, yüksek atlamada da 1.89’luk dereceleriyle öne çıktı. Pehlevan, Türkiye atletizm tarihinde heptatlon branşında 5000 puanı aşan ikinci atlet olarak adını tüm zamanlar listesinde ikinci sıraya yazdırdı. Daha önce 5000 puanın üzerinde tek derece, rekortmen Alper Kasapoğlu’na (5612 puan) aitti.

Aynı yarışmada ikinci olan Ahmet Mustafa Yılmaz da en iyisini 140 puan geliştirerek 4947 puana ulaştı ve tüm zamanlar listesinde üçüncülüğe yerleşti. Yarışmayı bitiren dokuz atletin sekizi en iyi derecelerini yapma başarısı gösterdi.

Büyük kadınlar pentatlonda Ezgi Şayir 3351 puanla birinciliği alırken, Emine Selda Kırdemir 3228 puanla ikinci, son yarış 800 metreyi bitiremeyen Pınar Aday ise 2797 puanla üçüncü oldu. Bu dalda ilk ikiyi alan Şayir ve Kırdemir, en iyi derecelerini yaptılar.

Gençlerde geçtiğimiz yılın Komple Atlet galibi Buket Katya Orhonsayın, bu yıla PB (en iyi derece) yaparak başlarken, derecesini 3169’a yükseltti. U20 kadınlarda Orhonsayın’ın ardından Asya Çulhaoğlu ve Melek Zübeyde Şahinoğlu podyuma çıktılar.

Genç erkeklerde Murat Demir 3985 puanla ilk sırayı alırken, Mustafa Bayrakdar ve Barış Denizleli ilk üçü tamamlayan isimler oldular.

U18 kategorisinde ise Büşra Dündar, 3143 puanla Komple Atlet’in bu daldaki rekorunu yeniledi. Edanur Korkmaz ve Hayriye Nur Arı da 3000 puanın üzerine çıkınca, yıldızlar kategorisinde ilk kez üç atlet birden bu barajı aşma başarısı gösterdi.

Komple Atlet Salon’un ikinci kademesi 11-12 Şubat’ta yine İstanbul’da gerçekleşecek.

KOMPLE ATLET – ERKEKLER
KOMPLE ATLET – KADINLAR

FOTO GALERİ