 Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğünce gerçekleştirilen “IAAF Çocuk Atletizmi” seminerinin durağı Mamak oldu.

 Başkent Ankara’nın Mamak İlçesinde gerçekleşen seminere 46 kursiyer katıldı. Kursiyerler kendilerine verilen konularla ilgili proje sunumlarını yaptıktan sonra, IAAF Çocuk Atletizmi sertifikasını almaya hak kazandılar.

 Seminerin uygulama bölümüne Mamak Selçuklu İlkokulu’ndan 90 öğrenci katıldı. Uygulamaya katılan çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesi ile tanışmanın ve eğlenceli atletizm oyunlarını oynama mutluluğunu doyasıya yaşadılar.

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi 2017-2018 Eğitim ve Öğretim döneminin beşinci semineri Ankara’nın Mamak İlçesinde gerçekleşti. Mamak Kaymakamlığının talebi doğrultusunda gerçekleşen seminer 11-12 Ocak 2018 tarihlerinde yapıldı.

“IAAF Çocuk Atletizmi” seminerine Mamak’ta öğretmen, antrenör ve Üniversite öğrencilerinden oluşan 46 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori dersleri verildi ve uygulama yaptırıldı. Çocuk uygulama bölümüne ise 7-12 yaş grubundan 90 çocuğa da Eğlenceli Atletizm oyunları oynatıldı.

Seminer öncesinde IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz İlçe protokolünden Kaymakam Ziya Polat ile İlçe Milli Eğitim Müdürü Rahmi GÜNEY’ i ziyaret ederek proje hakkında bilgi verdi ve Atletizm Federasyonu’nun hediyelerini takdim etti.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz yaptığı konuşmasında, projenin yarınlarımızı teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı bireyler olabilmesinin yanı sıra Türk sporunun altyapısına eğitici ve sporcu kazandırılmasına önemli katkılar sağladığını belirtti. Ayrıca 196 ülkede uygulanan bu projeye yapılan ilavelerle diğer ülkelerden farklı ancak çok daha anlamlı uygulanıyor olmasını, proje sahibi tarafından takdir görmüş olmasının ise gurur verici bir durum olduğunu söyledi. Son derece önemli olan bu projeye gerekli olan maddi ve manevi desteği esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’ a, Atletizm Federasyonu Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’ a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız’a ve Yönetim Kurulu Üyelerine geleceğimizin teminatı olan çocuklar adına teşekkürü bir borç biliyorum diyerek tamamladı.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri ile uygulamalar; IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim ve Eğitici Grup üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, Antrenörlerden Bülent Taşdemir ve Melihşah Katman tarafından anlatıldı ve yaptırıldı.

Projeye eklenen; “Madde Bağımlılığı” dersi Uzman Dr. Erhan Oktay, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi Prof. Dr. Perican Bayar Koruç “Fair-Play” dersi de Öğretim Görevlisi ve televizyon yorumcusu Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. “Eskimeyen Değerler” töreninde kursiyerlere, Türk Atletizmine gönül vermiş ve önemli başarılar elde etmiş olan Sefa Het, Afitap Şahin, Nihat Bağcı, Reziye Şentürk, Recep Yıldırım, Metin Değirmenci ve Erdoğan Dulda davet edildi. Eskimeyen Değerler” in ödülleri de; Proje Koordinatörü Necdet Ayaz, Karar Grup Üyesi Haldun Domaç, Madde Bağımlılığı Dersini eren Uzman Dr. Ertan Oktay, Eğitici Grup Üyeleri Bülent Taşdemir ve Melihşah Katman, Federasyon görevlisi Kerem Yasin AKKAYA İle proje sekreteri Kübra Işlak tarafından verildi.

Gerçekleşen törenin ardından, 46 kursiyere, verilen konuların proje sunumları slayt ortamında Koordinatörlükçe görevlendirilen jüri üyelerine anlatıldıktan sonra sertifikaları verildi.

Bilindiği üzere Atletizm Federasyonunca talep edilen ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce uygun bulunması sonucu IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına modül olarak dahil edilmiş olması projeyi çok daha önemli kılmıştır. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne Türkiye Atletizm Federasyonu olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz.