Atletizmde Türkiye’ye Olimpiyat madalyası getiren ilk atlet Ruhi Sarıalp adına bu yıl dördüncüsü yapılacak olan 4. Ruhi Sarıalp Atlamalar Kupası, uluslararası bir yarışma haline dönüştü. Organizasyon, 18 Ocak Perşembe günü gerçekleşecek.

Türkiye’nin atletizm tarihindeki en önemli isimlerden 1948 Olimpiyatları üç adım atlama üçüncüsü Ruhi Sarıalp’in anısına gerçekleştirilen uluslararası atlamalar yarışması, 18 Ocak 2018 Perşembe günü Ataköy’de yapılacak. Etkinlikte beş ülkeden yaklaşık 80 atlet yarışacak.

Sarıalp’in disiplini olan üç adım atlama dışında uzun atlama, yüksek atlama ve sırıkla atlama branşlarında da yapılan organizasyonda, IAAF puan cetveline göre en değerli dereceyi gerçekleştiren isimler kupayı kazanacak. Erkekler ve kadınlarda dört disiplinde yapılan dereceler sonunda oluşturulacak puan tablosunda ilk 10’a giren atletlere para ödülü dağıtılacak. Ayrıca, performansları desteklemek için yarışmaya katılacak yabancı atletlerin de dahil olduğu derece bazlı ödüller verilecek.

AVRUPA ŞAMPİYONU SMAJLAJ GELİYOR
Yarışmalara uzun atlamada Avrupa Salon şampiyonu olan 8.08’lik dereceye sahip Arnavut atlet İzmir Smajlaj, 2014 Dünya Salon üçüncüsü 2.40’ı bulunan Ukraynalı yüksekçi Andriy Protsenko ve Avrupa Salon üçüncüsü Ukraynalı uzuncu Sergiy Nikiforov da katılacak.

Geçen yılki Ruhi Sarıalp Kupası’nın galipleri olan üç adımcılar Cemre Bitgin ve Necati Er, unvanlarını korumak için start listesinde yerlerini aldılar. Her iki atlet de, üç hafta önce yapılan deneme müsabakalarında kendilerine ait U23 Türkiye salon rekorlarını geliştirerek formda olduklarını göstermişti.

Ruhi Sarıalp Atlamalar Kupası’nı daha önceki yıllarda kazanan atletler şöyle:

ERKEKLER
2015 – Alper Kulaksız (uzun atlama)
2016 – Muammer Demir (uzun atlama)
2017 – Necati Er (üç adım atlama)

KADINLAR
2015 – Burcu Yüksel (yüksek atlama)
2016 – Burcu Yüksel (yüksek atlama)
2017 – Cemre Bitgin (üç adım atlama)