Avrupa Atmalar Kupası’nın ikinci gününde Ay-yıldızlı ekibin iki atıcısı dördüncülüğü elde etti. Kıvılcım Kaya, çekiç atmada madalyayı son atışlarda kaçırdı. U23 kadın takımı ise genel sıralamada ikinci oldu. 

Portekiz’in Leiria kentinde yapılan 18. Avrupa Atmalar Kupası’nın ikinci gününde Türkiye, iki dördüncülük elde ederken, U23 kadınlar takım sıralamasında ikinci olmayı başardı.

Türkiye’nin Eda Tuğsuz’un altın, Özkan Baltacı’nın bronz madalyasıyla tamamladığı şampiyonada ikinci gün iki podyum kılpayı kaçtı. Kadınlar çekiç atmada Kıvılcım Kaya Salman, 68.25’lik atışıyla ilk sıraya yerleşerek başladığı finalde son anda madalyadan oldu. Altıncı atışlara dördüncü sırada giren Kıvılcım, son hakkındaki 69.24’lük derececesiyle bronz madalya pozisyonuna yerleşti. Ne var ki yarışmanın bitmesine üç atış kala Alexander Tavernier’nin 71.20’lik derecesi sıralamayı yine değiştirdi ve Kıvılcım böylece yarışmayı dördüncü olarak tamamladı. Aynı yarışmada Tuğçe Şahutoğlu ise 63.40 ile 12. oldu.

İkinci günde dördüncülük elde eden bir başka atlet de ciritçi Emin Öncel oldu. Daha önce Avrupa Kupası’nda madalyası bulunan Emin, 73.45’lik atışıyla U23 erkekler cirit atma yarışmasını dördüncü olarak tamamladı. Bu dalda birincilik, 80.73 atan Rumen Alexandru Novac’ın oldu.

U23 KADIN TAKIMI PODYUMA ÇIKTI
Öte yandan takımların dört disiplindeki atıcılarının IAAF puanları sıralamasıyla oluşan sıralamada Türkiye, U23 kadınlarda Ukrayna’nın ardından ikinci sırayı aldı. U23 kadınlarda Ay-yıldızlı ekibi Leiria’da Eda Tuğsuz (cirit), Özlem Becerek (disk), Deniz Yaylacı (çekiç) ve Sinem Yıldırım (gülle) temsil etti.

EA Başkanı Svein Arne Hansen, takımın üyelerini ve Başkan Çintimar’ı tebrik etti.