 Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerlerinin 54’üncüsü Ankara Gazi Üniversitesi’nde yapıldı.
 Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin isteği doğrultusunda gerçekleşen seminere 80 kursiyer katıldı ve kursiyerler, kendilerine verilen projelerin sunumlarını yaparak, IAAF Çocuk Atletizmi sertifikası almaya hak kazandı.
 Seminerin uygulama bölümüne Gazi Üniversitesi Vakfı Koleji’nden 110 öğrenci katıldı. Böylece geleceğimizin güvencesi çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesiyle tanışıp, spora ilk adımlarını attı.
 Sağlık sorununa karşın Eskimeyen Değerler törenine katılan Yrd. Doç. Metin Demir’e eşi Tuna Demir tarafından plaketi verilirken duygu dolu anlar yaşandı. Kursiyerler bu anları ayakta alkışlayarak izledi.

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı çalışmalarına Ankara Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde devam etti. Gazi Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığı’nın talebi doğrultusunda gerçekleşen seminer 22-23 Mart 2018 tarihlerinde Gazi Üniversitesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Çocuk Atletizmi seminerine 80 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi. Çocuk uygulamasına ise Gazi Üniversitesi Vakfı Koleji’nden 25’i 3-6 yaş gurubu olmak üzere toplam 110 öğrenci katılarak eğlenceli atletizmle tanıştı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, projenin sağlıklı nesiller yetiştirmenin yanı sıra Türk sporunun altyapısına eğitici ve sporcu kazandıran önemli bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi; “ Genç nüfusuyla Avrupa’da dikkatleri üzerine çeken ülkemizin bu özelliğini avantaja çevirmek adına üzerimize düşen görevi yaparak, çocuklarımızı sporların temeli olan atletizmle ve de sporla tanıştırmış oluyoruz. Bu projeye ihtiyaç duyulan desteğin esirgenmeden verilmiş olmasının son derece önemli olduğunu belirtti. Bu nedenle başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’a, Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız’a, Yönetim Kurulu Üyelerine ve projenin Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına “Modül” olarak dahil edilmiş olmasından dolayı da Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne teşekkür etti. Gönüllülük esası doğrultusunda yapılan bu çalışmalara sağlanan desteklerin de kedilerine güç verdiğini belirtti.”

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitim Grubu üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Haslofça, Öğretmen Fatma Gülmez ve Eğitici Eğitmen Grup Üyesi Antrenör Bülent Taşdemir tarafından verildi. Eğlenceli atletizm bölümündeki çocuk uygulamalar ise aynı ekip ve seminere katılan kursiyerler tarafından yaptırıldı.

Projeye IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen dersler de kursiyerlere aktarıldı. Pojeye ilave edilen, Madde Bağımlılığı dersi Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım dersi Psikolog Nur Ulgay Yıldız, Sporda ve toplum yaşamında dürüstlük ve centilmenliğin içinde yer aldığı “Fair-Play” dersi ise Öğretim Görevlisi ve televizyon yorumcusu Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. “Eskimeyen Değerler” töreninde kursiyerlere, Türk Atletizmine gönül vermiş ve önemli başarılar elde etmiş olan; Doç. Dr. Özlem Orhan, Doç. Dr. Yaprak Kalemoğlu Varol, Doç. Dr. Hacı Ahmet Pekel ile Prof. Dr. Metin Yaman, Yrd. Doç. Dr. Metin Demir, Prof. Dr. Mehmet Günay ve efsane atletimiz İsmail Akçay tanıtıldı.

Çoğu başarılı atletizm yaşamının ardından akademisyenliği seçen “Eskimeyen Değerler”e ödülleri Mirza Egeli, Nezir Önal, Fatma Gülmez, Burak Egeli, Metin Demir’in eşi Tuna Demir, Necdet Ayaz ve Haldun Domaç tarafından verildi.

Sağlık sorunlarına rağmen bu özel törene katılan Yrd. Doç. Dr. Metin Demir’e plaketini eşi Tuna Demir verirken duygulu anlar yaşandı. Kursiyerler bu anlamlı tabloyu ayakta alkışladı.

Gerçekleşen törenin ardından, 80 kursiyer kendilerine daha önce verilen konuları IAAF Çocuk atletizmi projesi eğitmenlerinin önünde slayt ortamında dörder kişilik gruplar halinde anlattıktan sonra düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.