Uluslararası atletizmde önümüzdeki dönemde uygulanacak olan IAAF Dünya Sıralaması sistemiyle ilgili detaylar belli oldu. IAAF’ın üye federasyonlara gönderdiği dosyayı ekte bulabilirsiniz.  

Atletizmde önemli bir değişiklik içeren IAAF Dünya Sıralaması sistemi, hem 2019 Dünya Atletizm Şampiyonası, hem de 2020 Tokyo Olimpiyatları için baraj geçme sistemini tamamen yeniliyor. Buna göre, beş aylık bir deneme periyodunun ardından 2018’in eylül ayında IAAF tarafından ilk resmi dünya sıralaması yayımlanacak.

Yeni sistem, IAAF’ın anlaşma imzaladığı Elite Limited isimli istatistik firması tarafından yürütülecek.

Olimpiyat Oyunları’ndan her ülkenin yurt içindeki ulusal seviyedeki yarışmasına kadar tüm yarışmalarının puan olarak derecelendirildiği yeni sistemde, atletlerin derecesinin karşılığı olan IAAF puanı ve yarışmadaki yeri beraber değerlendirilecek. Her atletin en iyi beş performans puanının ortalaması, onun ‘sıralama puanı’ olarak dünya sıralamasındaki yerini belli edecek.

Yeni sistemle ilgili tüm detaylar ve dünyadaki yarışmaların hangi katsayıya karşılık geldiğini ekteki dosyadan inceleyebilirsiniz.

IAAF RANKING SYSTEM – English (Orijinal resmi yazı)
IAAF SIRALAMA SİSTEMİ – Türkçe (Çeviri metin)