• Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerlerinin 54’üncüsü Bartın Üniversitesi’nde yapıldı.

 Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okul Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda gerçekleşen seminere 70 kursiyer katıldı. Kursiyerler, kendilerine verilen projelerin sunumlarını yaparak, IAAF Çocuk Atletizmi sertifikası almaya hak kazandı.

 Seminerin uygulama bölümüne Vali Tevfik Başakar İlkokulundan 80, Anaokulundan 30 olmak üzere toplam 110 öğrenci katıldı. Geleceğimizin teminatı çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesinin “Eğlenceli Atletizmi” ile tanışarak spora ilk adımlarını attılar.

 Projenin uygulama bölümünü Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve eşi de izlerken, Rektör Uzun’un 8 yaşındaki kızı da bu projeyle atletizmle tanıştı.

“IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı çalışmalarına Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okul Müdürlüğünde devam etti. Bartın Üniversitesinin talebi doğrultusunda gerçekleşen seminer 13-14 Nisan 2018 tarihlerinde Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okul Müdürlüğü dersliğinde yapıldı.

“IAAF Çocuk Atletizmi” seminerine 70 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi. Çocuk uygulamasına ise Vali Tevfik Başakar İlk ve Anaokulundan 110 öğrenci katılarak eğlenceli atletizmle tanıştı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı.  Ayaz, projenin sağlıklı nesiller yetiştirmenin yanı sıra Türk sporunun altyapısına eğitici ve sporcu kazandıran önemli bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi; “ Genç nüfusuyla Avrupa’da dikkatleri üzerine çeken ülkemizin bu özelliğini avantaja çevirmek adına üzerimize düşen görevi yaparak, çocuklarımızı sporların temeli olan atletizmle tanıştırmış olmaktan dolayı mutluyuz.”

Ayaz şöyle devam etti; “Bu projeye ihtiyaç duyulan desteğin esirgenmeden verilmiş olması bizleri ziyadesiyle mutlu kıldı. Bu nedenle başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Osman Aşkın Bak’a, Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız’a, Yönetim Kurulu üyelerine, projeyi talep eden kurumlara ve katılanlara teşekkür ediyoruz.”

Projenin Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına “Modül” olarak dahil edilmiş olmasının projeyi çok daha önemli kılmasından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne ayrıca teşekkür eden Ayaz, gönüllülük esası doğrultusunda yapılan bu çalışmalara sağlanan desteklerin kedilerine güç verdiğini de belirtti.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitici Grubu üyelerinden Öğretmen Fatma Gülmez ile Antrenör Melihşah Katman tarafından verildi. Eğlenceli atletizm bölümündeki çocuk uygulamaları ise yine aynı eğiticilerin kontrolünde seminere katılan 70 kursiyer tarafından yaptırıldı.

Projeye IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen dersler de kursiyerlere aktarıldı. Projeye ilave edilen, “Madde Bağımlılığı” dersi Uzman Dr. Erhan Oktay, “ Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi Psikolog Ayşe Pehlivan tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. Eskimeyen Değerler töreninde kursiyerlere, Türk Atletizmine gönül vermiş, önemli başarılar elde etmiş veya Atletizmin gelişmesine katkı sağlamış olan; Mirza Egeli, Doç. Dr. Taner Bozkuş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir,

Dr. Zeynep Erol, Sunay Oktay Yavuzarslan, İsmail Hakkı Yılmaz ve Aydın Taşpınar tanıtılarak ödüllendirildi.

Eskimeyen Değerlerin ödülleri Necdet Ayaz,  Mirza Egeli, Ayşe Pehlivan, Fatma Gülmez, Erhan Oktay, Melihşah Katman ve Ali Çelik tarafından verildi.

Seminerin son bölümünde 70 kursiyer, Çocuk Oyunları koordinatörlüğünce önceden hazırlanan ve kura sonucu verilen konuları üçer kişilik gruplar halinde ve slayt ortamında sunumlarını yaptıktan sonra düzenlenen törenle sertifikalarını aldılar.