 Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerleri Ankara’da 16 kursiyerin katılımıyla gerçekleştirildi.
 Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda gerçekleştirilen seminerin “Eskimeyen Değerler“ töreninde ağırlıklı olarak Ankara’da ikamet eden şampiyonlar ile Atletizmin gelişmesine katkı sağlayan değeler kursiyerlere tanıtılarak ödüllendirildiler.
 Seminerin uygulama bölümüne Hürriyet İlkokulu’ndan 16 sı anaokulu olmak üzere 96 öğrenci katıldı. Geleceğimizin teminatı olan 3-12 yaş grubu çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesiyle tanıştırılarak eğlenceli atletizm oyunları oynadılar.
 Seminere katılan kursiyerler kendilerine verilen konuların sunumlarını seminer sonunda yaparak IAAF Çocuk Atletizmi Eğitici Sertifikasını almaya hak kazandılar.

IAAF Çocuk Atletizmi Projesi Ankara Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda 15-16 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara’da organize edildi. 19 Mayıs Spor Kompleksi içerisindeki yüzme havuzu altındaki lokal de gerçekleştirilen seminere 16 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere projenin teori ve uygulama dersleri verildi. Projenin uygulama bölümü ise Naili Moran Atletizm sahasında yapıldı. Uygulamaya Hürriyet İlkokulundan 16’sı anaokulu, 80’i ilkokul olmak üzere toplam 96 öğrenci katıldı. Uygulamaya katılan çocuklara “1 Milyon Süper Çocuk” Logolu tişört verilerek eğlenceli atletizm oyunları oynatıldı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz yaptığı konuşmasında; “Bu proje ile genç nüfus sayısıyla dünya sıralamasında önemli bir yeri ve de haklı saygınlığı bulunan ülkemiz çocuklarının sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesi ve Türk sporuna alt yapı oluşturulabilmesinin sağlanabileceğini belirtti. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesine yönelik olan bu önemli projenin ülkemizin genelinde organize edilebilmesi hususunda gerekli olan çalışmaların hiçbir fedakârlıktan kaçınmaksızın yapıldığını ve de yapılacağını, bundan da son derece mutlu olduğunu söyledi.” Ayaz, bu önemli projeye gerekli olan maddi ve manevi desteği esirgemeden vermekte olan başta Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintimar olmak üzere Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız ve Yönetim Kurulu Üyelerine teşekkür etti.

Açılış konuşmasından sonra seminerin ilk bölümü olan, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri ile çocuk uygulamaları IAAF Çocuk Atletizmi Eğitmenlerinden Fatma Gülmez ve Bülent Taşdemir tarafından anlatıldı ve yaptırıldı.

Projeye dahil edilen; Madde Bağımlılığı dersi Uzman Dr. Erhan Oktay, Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım Nasıl Olmalı dersi Ufuk Üniversitesinde Psikolog olarak görev yapan Nur Ulgay Yıldız, Spor ve toplum yaşamında dürüstlük ve centilmenliği içeren “Fair-Play” dersi de Öğretim Görevlisi ve televizyon yorumcusu Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER TANITILDI VE VEFA ÖDÜLÜ VERİLDİ.

Gelecek nesillerin sağlıklı ve de bilinçli oluşması adına projeye “Geçmişine Değer Vermeyenler, Geleceğine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda dahil edilen “Eskimeyen Değerler” de kursiyerlere tanıtıldı.

“Eskimeyen Değerler” törenine, Türk Atletizminin efsane isimlerinden Muharrem Dalkılıç, İsmail Akçay, Akın Altıok, Ömer Lütfü Gültekin, Sevim Çilingir, Zeki Atlı, Serap Aktaş ve Fatma Altınay, Atletizmin gelişmesine hakem olarak 40 yılı aşkın hizmet eden Gültekin Türkeri ve İbrahim Atasoy ile Atletizmin emektarı olarak bilinen Ümit Pehlivan davet edildiler.

Eskimeyen değerler bölümüne Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’da katıldı ve bir konuşma yaptı. Çintimar yaptığı konuşmasında, “Projenin ülkemiz için önemli bir proje olduğunu, bunun için Federasyon bünyesinde 2014 yılında Çocuk Oyunları koordinatörlüğünün oluşturmuş olduğunu belirtti. Oluşturulan Koordinatörlüğe de eski şampiyon atletlerimizden ve birkaç ilde il müdürlüğü yapmış tecrübeli ve de deneyimli olan Necdet Ayaz’ın getirildiğini, yapılan çalışmaları da başarılı bulduğunu söyleyerek Necdet Ayaz ve ekibine teşekkür etti.”

Eskimeyen değerlerin ödülleri, Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Çocuk Oyunları Koordinatörü, Necdet Ayaz, Karar Grubu Üyesi, Haldun Domaç, Danışman Grubu Üyesi Mirza Egeli ve Yrd. Doç. Dr. Murat Özgüler, Eğitici Grup Üyesi Fatma Gülmez, Organizasyon Grup Üyesi Ali Çelik, Projenin sekreteri Kübra Işlak, Madde Bağımlılığı dersini veren Uzman Dr. Erhan Oktay ve Efsane Atletlerimizden Muharrem Dalkılıç verdi.

Gerçekleşen törenin ardından, 16 kursiyer kendilerine daha önce verilen konuları Koordinatörlük görevlilerine slâyt ortamında sunum yaparak anlattıktan sonra Çocuk Atletizmi Eğitmenlik sertifikalarını aldılar.

Sertifikalarını alan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına “IAAF Çocuk Atletizmi” projesini de modül olarak dahil etmiş olmasından dolayı kurs açabilme hakkını elde etmiş oldular. Bu nedenle yeri gelmişken Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne geleceğimizin teminatı olan 3-12 yaş grubu çocuklarımız adına Türkiye Atletizm Federasyonu olarak teşekkür ediyoruz.

FOTO GALERİ