Akdeniz Oyunları’nın son gününde Türkiye, sabah seansındaki yarı maraton bronz madalyasına ek olarak akşam da 4×100’de gümüş madalya elde etti.

Tarragona’da yapılan 18. Akdeniz Oyunları’nda Türkiye, atletizm müsabakalarını sekiz madalya ile tamamladı. Ay-yıldızlı ekip, son gün bir gümüş, bir de bronz madalya kazandı.

Sabah Kaan Kigen Özbilen’den gelen yarı maraton bronz madalyasının ardından kapanış seansında 4×100 metre bayrak yarışında Milli Takım ikinci oldu. 7 numaralı kulvarda Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Yiğitcan Hekimoğlu ve Ramil Guliyev tertibiyle koşan Türkiye, finişe İtalya ile aynı anda girdi. Fotofinişin açıklanmasıyla birlikte, rakibinin sadece 0.01 saniye gerisinde kalan Ay-yıldızlı dörtlü, 38.50’lik derecesiyle gümüş madalya aldı. Bu derece, Türkiye’nin tarihteki en iyi dördüncü 4×100 metre performansı olarak da kayıtlara geçti.

Günün diğer finallerinde ise Türkiye’ye madalya çıkmadı. Kadınlar 400 metre engellide Elif Gören 57.66 ile, cirit atmada ise Emin Öncel 71.85’lik derecesiyle Akdeniz Oyunları dördüncülüğünde kaldı. 4×400 metrede Batuhan Altıntaş, Yasmani Copello, Sinan Ören ve Yavuz Can’dan oluşan dörtlü, 3:05.28’lik bir derece yaparken, madalyayı aynı dereceyi koşan Cezayir’e son çizgide kaybetti.

Uzun atlamada 7.79 ile bu yılki en iyi derecesini yapan Alper Kulaksız beşinci olurken, ciritte de eski Akdeniz Oyunları şampiyonu Fatih Avan, 71.71 atarak beşinciliği aldı. Kadınlar 1500 metrede de Meryem Akdağ, 4:19.04 ile beşincilik alan bir başka isimdi.

Oyunlarda atletizm madalya sıralamasında ilk üç sırayı Fas, İtalya ve Fransa elde ederken, Türkiye 3 altın, 4 gümüş, 1 bronz madalya ile dördüncülüğü yakaladı.