Dünyanın en geniş katılımlı atletizm şampiyonalarından Dünya U20 (Gençler) Atletizm Şampiyonası, Finlandiya’nın Tampere kentinde 10 Temmuz Salı günü başlıyor. Türkiye, zorlu şampiyonada 31 atletle yarışacak. 

Dünya U20 Atletizm Şampiyonası, Finlandiya’nın üçüncü büyük kenti olan Tampere’de 150 ülkeden 1400’e yakın atletin katılımıyla 10-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Dev organizasyonda Türkiye, 31 atletle madalya ile podyum arayacak.

Salı sabahı 09:00’da cirit atma elemeleriyle startı verilecek olan şampiyonada yarışacak olan Türkiye takımının büyük bölümü İstanbul’dan hareket edip 8 Temmuz Pazar akşamı Helsinki üzerinden Tampere’ye ulaştı. Takımın Avrupa U18 Şampiyonası için Györ’de bulunan sekiz üyesi ise pazartesi günü Tampere’de olacak.

Türkiye, bugüne dek 16 kez katıldığı bu zorlu şampiyonada yedi kez madalya kazanabildi. U20 yaş grubunda tek şampiyonluğu 2000 yılında Santiago’daki organizasyonda Eşref Apak getirmiş, ardından da iki gümüş, dört de bronz madalya gelmişti. Son şampiyona olan Bydgoszcz 2016’da Eda Tuğsuz ve Salih Korkmaz’dan dünya üçüncülüğü gelmişti.

Şampiyonaya gelen atletler arasında yürüyüşçü Meryem Bekmez ve ciritçi Toygar İsmet Pekbak, dünya listesinde ilk beş içinde yer alıyor. Takımda geçen hafta Györ’de Avrupa U128 şampiyonu olan Batuhan Çakır ile birlikte, aynı şampiyonada ikinci olan Münevver Hancı’nın da aralarında olduğu sekiz atlet, Macaristan’dan Tampere’ye geçecek.

Tampere 2018 Dünya Atletizm Şampiyonası listesinde Türkiye takımında yer alan isimler ve yarışacağı branşlar şu şekilde:

ERKEKLER
400 metre: Ahmet Kasap
800 metre: Mehmet Çelik
3000m engelli: Murat Yalçınkaya
110m engelli: Emrah Bozkurt, Serhat Bulut
Sırıkla atlama: Ersu Şaşma
Üç adım atlama: Batuhan Çakır
Gülle atma: Alperen Karahan
Cirit atma: Toygar İsmet Pekbak
10,000m pist yürüyüş: Abdülselam İmuk, Abdülaziz Danış
4×100 metre: Mustafa Onur Sadıkoğlu, Furkan Yıldırım, Aşkın Sadi Aşkın, Umut Uysal
4×400 metre: Akın Özyürek, İlyas Çanakçı, Kubilay Ençu, Mahsum Korkmaz, Ahmet Kasap

KADINLAR
3000m engelli: Derya Kunur, Yonca Kutluk
100m engelli: Şevval Ayaz, Nefise Karatay
Yüksek atlama: Rümeysa Ökdem
Sırıkla atlama: Mesure Tutku Yılmaz
Üç adım atlama: Esra Yılmaz
Gülle atma: Aysel Yılmaz
Çekiç atma: Dünya Ezgi Sayan
Cirit atma: Münevver Hancı
10,000m pist yürüyüş: Meryem Bekmez, Ayşe Tekdal