Berlin’deki Avrupa Atletizm Şampiyonası’ndaki eleme gününde Türkiye’den beş atlet sahne aldı. Yarı finali bir sıra ile kaçıran Yiğitcan Hekimoğlu için Türkiye’nin ısrarlı itirazında karar salı gününe kaldı. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de başlayan 24. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda ilk gün yarışmaya çıkan Ay-yıldızlı atletler elemeleri geçemedi.

Çekiç atmada yarışan Eşref Apak ve Özkan Baltacı, finalin dışında kaldı. İlk grupta yarışan Özkan 71.55 atarken, Eşref de grubunu 72.70 ile tamamladı. Genel sıralamada Eşref 17’inci, Özkan ise 19’uncu sırayı alınca finale kalamadılar.

İlk kez Avrupa Şampiyonası’na gelen Osman Can Özdeveci, gülle atmadaki mücadelesinde başarılı olamadı. Özdeveci, Breitscheid Platz’da yapılan seçme mücadelesinde 18.77’lik derece yapabildi ve şampiyonaya veda etti.

1971’den bu yana Avrupa Şampiyonası’nda uzun atlamada yarışan ilk Türk atlet olan Alper Kulaksız, seçmeden çıkamadı. Alper, 7.58’lik derece yaparken, iki gruptaki 30 atlet içinde 21. sırayı elde etti.

YİĞİTCAN İÇİN İTİRAZ
100 metrede seçmenin beşinci serisinde yarışan Yiğitcan Hekimoğlu, 10.40 koşarken, saniyenin 0.01’i farkla yarı final listesinin dışında kaldı. Kariyerinin en iyi derecesi olan 10.34’e yaklaşan bir performans çizen Yiğitcan, serisinde beşinci sırayı alırken, milli atletin önünde 10.39 ile dördüncülüğü alan Federico Catteneo, final biletini kaptı.

Ancak Türkiye teknik ekibi, yarışta sarı kart verilen Hollandalı Paulina’nın diskalifiye edilmesi yönünde jüriye itiraz verdi. İtirazın kesin sonucu salı gününe kaldı.