Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın dördüncü gün akşamına Türkiye’nin iki süper yıldızı damga vurdu. Önce Yasmani Copello, Türkiye rekoruyla gümüş madalya aldı. Ardından Ramil Guliyev adını Avrupa atletizm tarihinin en iyi ikinci derecesiyle zirveye yazdırdı.

Dünya şampiyonu Ramil Guliyev, Türk spor tarihine altın harflerle geçen performanslarına bir yenisini ekledi. Guliyev, kendisine ait 19.88’lik Türkiye rekorunu 19.76’ya indirdiği tarihi finalde 200 metrenin kralı olduğunun bir kez daha altını çizdi. 28 yaşındaki şampiyon, iki yıl önce Avrupa ikincisi olduğu bu dalda bu kez zirveye çıkmayı başardı.

200 metre finalinde 6 numaralı kulvarda yarışan Ramil Guliyev, muhteşem bir performans sergilerken, 19.76 ile finişe ilk sırada ulaştı. Milli yıldız, böylece Türkiye rekorunu 0.12 saniye geliştirirken, Konstantinos Kenteris’e ait 2002’den kalma şampiyona rekorunu da 19.85’ten 19.76’ya indirdi. Guliyev’in bu derecesi, Avrupa’da tüm zamanlarda Pietro Mennea’nın rekorundan sonra en hızlı ikinci derece oldu.

Ramil’den önce 400 metre engelli finaline çıkan Yasmani Copello ise Avrupa ikincisi olarak Ay-yıldızlı takıma büyük bir sevinç yaşattı. Dünya şampiyonu Karsten Warholm’e karşı dokuz engel önde giden Yasmani, son engelin ardından finişe gelirken rakibine geçildi ve ikinci oldu. Dünya şampiyonluğuna Avrupa şampiyonluğu ve Avrupa U23 rekorunu ekleyen Warholm 47.64 koşarken, Yasmani 47.81 yaptı. Yasmani, bu müthiş derecesiyle kendisine ait Türkiye rekorunu 0.11 aşağıya çekme başarısı gösterdi.

Yüksek atlamada ise Alperen Acet, adını finale yazdırma başarısı gösterdi ve saha yarışmalarında Milli Takım’ın Berlin’de şanssızlığını kırdı. Alperen, 2.25’i ikinci hakkında geçip finaldeki yerini ayırttı. Alperen Acet, 11 Ağustos Cumartesi akşamı finalde mücadele verecek.