Berlin’deki bir haftalık heyecan fırtınasında Türkiye, tarihindeki en başarılı Avrupa şampiyonalarından birini geçirdi. Milliler, beş madalya alırken, farklı branşlarda sekiz de Türkiye rekoru çıktı. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de 6 Ağustos günü eleme seansıyla başlayan ve bir hafta boyunca süren Avrupa Atletizm Şampiyonası, 12 Ağustos’taki finallerle sona erdi.

Türkiye, 43 atletle gittiği Berlin’de tarihin en kalabalık Avrupa Şampiyonası’ndan beş madalya çıkardı. Milliler, Amsterdam’daki 12 madalya elde eden tarihi başarının gerisinde kalsa da, tüm zamanlardaki en başarılı üçüncü Avrupa şampiyonasını geçirdi. Türkiye böylece Avrupa Şampiyonası tarihindeki toplam madalya sayısını da 28’e yükseltti.

Şampiyonada Milli Takım’ın altın madalyası 200 metrede Ramil Guliyev’den, gümüş madalyaları 400 metre engellide Yasmani Copello ve 4×100 bayrak takımından, bronz madalyaları ise 5000 metrede Yasemin Can ve 100 metrede Jak Ali Harvey’den geldi. Şampiyonayı bir altın, iki gümüş, iki bronz ile noktalayan Türkiye, madalya sıralamasında 50 ülke arasında 13. olurken, puan klasmanında ise 15. oldu. Millilerin şampiyona performansında beş madalya dışında üç de ilk sekiz sonucu yer aldı.

Yüksek atlamada Alperen Acet ve 10,000 metrede Yasemin Can’ın beşinci olduğu şampiyonada, Polat Kemboi Arıkan da 5000 metrede altıncı sırada finiş gördü. Üç adımda Can Özüpek ve 100 metrede Emre Zafer Barnes ise yarıştıkları dallarda final gören isimlerdi.

SEKİZ REKOR GELDİ
Şampiyonadaki müsabakalarda tam sekiz Türkiye rekoru yenilendi. 20 kilometre kadınlar yürüyüşte yarıştan 18 yaşındaki Meryem Bekmez, yarış içinde toplam 5 rekora imza attı. Meryem, 10 kilometre ve 20 kilometrede büyükler, 5, 10 ve 20 kilometrede ise gençler Türkiye rekorlarını yeniledi. Meryem’in 10K ve 20K dereceleri Balkan rekoru da oldu. Meryem, aynı zamanda 2018’de 20 kilometre yürüyüşte dünyanın en iyi derecesini de gerçekleştirdi.

Ramil Guliyev, 200 metre finalinde 19.76’lık performansıyla kendisine ait Türkiye rekorunu geliştirirken, aynı zamanda şampiyona rekoru yaptı. Yasmani Copello da 400 metre engellide rekorunu 47.81’e indirdi.

Şampiyonanın son Türkiye rekoru 4×100 metre bayrakta geldi. Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey, Yiğitcan Hekimoğlu ve Ramil Guliyev’den oluşan dörtlü, 4×100’deki rekoru 37.98’e indirerek müthiş bir dereceyi kayıtlara geçirdi. Bu performans, Türkiye’yi tüm zamanlar listesinde ilk 20 içine soktu.