Türkiye’nin atletizmde büyüklerdeki en eski rekoru olan erkekler maraton rekoru, Amsterdam Maratonu’nda Kaan Kigen Özbilen’e geçti. Özbilen, rekoru dört dakika geliştirerek 2:06:24’e indirdi.

Milli atlet Kaan Kigen Özbilen, Hollanda’nın başkentindeki 43. Amsterdam Maratonu’nunda Mehmet Terzi’ye ait maraton Türkiye rekorunu kırdı. 33 yaşındaki Özbilen, 2:06:24’lük derecesiyle beşinci olurken, yeni Türkiye rekorunun da sahibi oldu.

Bu yıl İstanbul’da yarı maraton Türkiye rekorunu da yenileyen Özbilen, Amsterdam’da 2:06:24’lük dereceyle yarışı tamamlarken, Mehmet Terzi’nin 2:10:25’lik tarihi derecesini dört dakika geliştirdi. Kaan Kigen Özbilen, böylece Türkiye rekorları listesindeki en eski dereceyi tarihe gömdü. Eski milli atlet ve federasyon başkanlarından Mehmet Terzi’nin 10 Mayıs 1987’de Londra Maratonu’nda yaptığı 2:10:25’lik derece 31 yıl, 5 ay sonra yenilendi.

2016’da Türk vatandaşlığına geçen Kaan Kigen Özbilen, kariyerde Avrupa ikinciliği, Akdeniz Oyunları üçüncülüğü, Avrupa Kros şampiyonluğu gibi başarılarının yanına bir de maraton Türkiye rekoru eklemeyi başardı.