Türkiye Kros Birinciliği, Kütahya’da 228 atletin katılımıyla yapıldı. Şampiyona sonrasında Balkan ve Avrupa Kros şampiyonalarının aday kadrosu da belirlendi.

Kütahya’daki Spor Toto Türkiye Kros Şampiyonası’nda büyükler, U23 ve U20’de Türkiye birincileri belirlendi.  Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır, Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan ve Ceyda Çetin Erenler’in de izlediği şampiyonada zorlu müsabakalar izlendi.

Büyük erkeklerde Türkiye Kros birinciliğini İstanbul Büyükşehir Belediyespor’dan Cihat Ulus 31:41’lik derecesiyle kazanırken, U23 kategorisinde ise Onur Aras birinciliği aldı. Sekiz kilometrelik büyük kadınlar müsabakasında ise Tubay Erdal, 31:04 ile kariyerinde ilk kez Türkiye kros şampiyonluğunu elde etti. Fatma Demir ve Demet Dinç de podyuma çıkan diğer isimler oldular.

U23 kadınlarda Büşra Nur Koku Türkiye şampiyonluğunu elde etti.

En kalabalık katılım listesine sahip U20 yarışmalarında ise milli atletler Derya Kunur ile Ayetullah Aslanhan ipi göğüsledi. 3000 metre su engellide Türkiye rekortmeni olan Muş’tan Derya Kunur, 4 kilometrelik U20 kadınlar yarışında Emine Akbingöl’ü beş saniye farkla geride bıraktı. Erkeklerde ise Ayetullah Aslanhan sona doğru farkı açtığı yarışta Ramazan Baştuğ’un önünde Türkiye şampiyonluğunu aldı.

Türkiye Şampiyonası’nda ilk üçe giren atletler, 4 Kasım’da Romanya’nın Botosani kentindeki 62. Balkan Kros Şampiyonası’nda Ay-yıldızlı formayı giyecekler. Kütahya’daki şampiyona, aynı zamanda Aralık ayındaki Avrupa Kros Şampiyonası için de seçme anlamına geliyor.

SONUÇLAR İÇİN TIKLAYIN

FOTO GALERİ