Avrupa Atletizm Birliği’nin yıl sonu ödüllerinin verildiği EA Gala, Lozan’da yapıldı. Gecede Yılın Atleti ödülüne aday olan Ramil Guliyev’e ödül çıkmadı, ancak antrenörü Oleg Mukhin özel ödül aldı.

Türkiye Atletizm Federasyonu’nu başkan Fatih Çintimar ve Genel Sekreter Fahrettin Yıldız’ın temsil ettiği EA Golden Tracks Ödül Gecesi’nde yılın en iyi atletleri açıklandı. İki aylık bir süreç sonunda 10 atletten oluşan aday listesinden belirlenen en iyiler, ödüllerini Lozan’daki törende aldı.

Avrupa’da Yılın Atleti ödülüne üst üste ikinci yıl aday olan ve finaldeki dört isim arasına kalan Berlin 2018’in altın madalyalı ismi Ramil Guliyev, ödülü Fransızların dünya rekortmeni dekatleti Kevin Mayer’e kaptırdı. Bu yıl 9128 puan yaparak müthiş bir rekor kıran Mayer, taraftar, medya, federasyon yetkilileri ve jürinin oyuyla belirlenen ödülün bu yılki sahibi oldu.

TÜRKİYE’YE İKİ ANTRENÖR ÖDÜLÜ
EA gecesinde Yılın Kadın Atleti ödülü Berlin’de üç Avrupa altını çıkaran Britanyalı sprinter Dina Asher-Smith’e gitti. Yükselen yıldız ödülünü ise kadınlarda Belarus’tan Elvira Herman, erkeklerde ise Norveç’ten Jacob Ingebrigtsen ile İsveçli sırıkçı Armand Duplantis aldı.

Gecede bu ana ödüller dışında bir çok destek ödülü ve plaketi de verildi. Avrupa Atletizm Birliği’nin kıta çapında en başarılı çalıştırıcılara verdiği atletizm antrenörü ödüllerinden birisi, Ramil Guliyev’in başarısında büyük pay sahibi olan milli takım antrenörlerinden Oleg Mukhin’e gitti. Ayrıca EA Üyesi Federasyonlar Atletizme Hizmet Ödülü’ne layık görülen cirit antrenörü İbrahim Kabal da Türkiye adına ödül alan bir başka isim oldu.