Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerleri Lüleburgaz’da başladı.

Lüleburgaz Kaymakamlığı ile Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğü talebi doğrultusunda gerçekleşen seminere 46 kursiyer katıldı. Kursiyerler, kendilerine verilen projelerin sunumlarını yaparak, IAAF Çocuk Atletizmi sertifikası almaya hak kazandı.

Seminerin uygulama bölümüne General Ferhat Akat İlkokulundan 80, okul öncesinden ise 30 olmak üzere toplam 110 öğrenci katıldı. Geleceğimizin teminatı çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesinin “Eğlenceli Atletizmi” ile tanışarak spora ilk adımlarını attılar.

Türkiye Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı çalışmalarına Lüleburgaz’da başladı.

Lüleburgaz Kaymakamlığı ile Lüleburgaz Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü’nün talebi doğrultusunda gerçekleşen seminer 26-27 Ekim 2018 tarihlerinde Sokullu Mehmet Paşa Gençlik Merkezi toplantı ve spor salonunda yapıldı.

“IAAF Çocuk Atletizmi” seminerine 46 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi. Çocuk uygulamasına ise General Ferhat Akat İlkokulu ve okul öncesinden 110 öğrenci katılarak eğlenceli atletizmle tanıştı. Uygulamaya katılan 110 öğrenciyi annelerinin seyretmiş olması federasyon yetkililerini mutlu etti.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, projenin sağlıklı ve mutlu nesiller yetiştirmenin yanı sıra Türk sporunun altyapısına eğitici ve sporcu kazandıran önemli bir proje olduğunu belirterek şunları söyledi; “Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olan ülkemizin bu özelliğini avantaja dönüştürmek adına üzerimize düşen görevi yaparak, çocuklarımızı sporların temeli olan atletizmle tanıştırmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Ayaz konuşmasına şöyle devam etti; “Bu projeye ihtiyaç duyulan maddi ve manevi desteğin esirgenmeden verilmiş olması bizleri ziyadesiyle mutlu kılmaktadır. Bu nedenle başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız’a, Yönetim Kurulu üyelerine, projeyi talep eden kurumlara, katılanlara ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına “IAAF Çocuk Atletizmi” projesini “Modül” olarak dahil edilmiş olmasından dolayı teşekkür eden Ayaz, gönüllülük esası doğrultusunda yapılan bu çalışmalara sağlanan desteklerin kendilerine güç verdiğini söyledi.”

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitici Grubu üyelerinden Gülsün Durak ve Serkan Aydın tarafından verildi. Eğlenceli atletizm bölümündeki çocuk uygulamaları ise yine aynı eğiticilerin kontrolünde seminere katılan 46 kursiyer tarafından yaptırıldı.

Projeye IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen dersler de kursiyerlere aktarıldı. Projeye ilave edilen, “Madde Bağımlılığı” dersi Uzman Dr. Erhan Oktay, Fair Play dersi ise Öğretim Görevlisi, gazeteci Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. Eskimeyen Değerler töreninde kursiyerlere; Türk sporunun gelişmesine katkıda bulunan, şampiyon sporcumuz Mizgin Ay’ı Beypazarı Kaymakamıyken atletizme kazandırmış olan Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya ile Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nedim Çetin ve İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Cihan Erdem tanıtıldı ve Atletizm Federasyonu plaketleri takdim edildi.
Törende ayrıca efsane şampiyonumuz 1968 Meksika Olimpiyatları maraton dördüncüsü İsmail Akçay kursiyerlere tanıtıldı. Akçay kursiyerleri deneyimlerini aktardı. Kursiyerlerden de coşkulu alkış aldı.

Eskimeyen Değerlerin ödülleri Kaymakam Mustafa Kaya, Proje Koordinatörü Necdet Ayaz, Projenin Moderatörü Haldun Domaç, İHA Kurumsal Haber Müdürü Mehmet Tekin ve Lüleburgaz Gençlik Spor Kulübü Genel Sekreteri Ahmet Arısoy tarafından verildi.

Seminerin son bölümünde 46 kursiyer, (Seminere 56 kursiyer kaydını yaptırmış ancak 46 kursiyer katılmıştır.) Çocuk Oyunları koordinatörlüğünce önceden kendilerine kura ile verilen konuların sunumlarını gerçekleştirdi. Kursiyerlere sunumlarının ardından düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Sertifikalarını alan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin modül olarak dahil etmiş olmasından dolayı kurs açabilme hakkını elde etmiş oldular.