Romanya’nın Botoşani kentinde yapılan ve sekiz ülkeden 96 atletin katıldığı 62. Balkan Kros Şampiyonası’nda Türkiye, 6 altın, 4 gümüş, 1 bronz olmak üzere toplam 11 madalya ile en başarılı takım oldu.

Türkiye’nin son yıllarda Balkan Kros’a koyduğu ambargo, Romanya’da da devam etti. Romanya’nın Moldova sınırına yakın  Botoşani kentindeki Rediu Ormanı’nda yapılan 62. Balkan Kros Şampiyonası’nda zafer yine Türkiye’nin oldu. 2012’den beri bu şampiyonayı sürekli olarak madalya klasmanı lideri olarak tamamlayan Türkiye, seriyi yedi yıla çıkardı.

Milliler, Botoşani’de bireysel ve takım disiplinlerinde verilen 12 şampiyonluk unvanının altısını kazanırken, Romanya dört, Sırbistan ve Ukrayna da birer şampiyonluk çıkarabildi. Türkiye, 6 altın madalyanın yanı sıra, 4 gümüş, 1 de bronz madalya elde etti.

Ay-yıldızlı ekibin bireysel şampiyonlukları U20 kadınlarda Urkuş Işık, U23 kadınlarda Sümeyye Erol, büyük erkeklerde Cihat Ulus’tan gelirken, takım olarak da U20 kadınlar, U23 kadınlar ve büyük erkeklerde birincilik kürsüsü Türkiye’nin oldu.

Botoşani’de Dilek Öztürk, Ceylan Gökdemir, büyük kadınlar ve U23 erkekler takımı gümüş madalya alırken, U23 erkeklerde Onur Aras da kürsünün üçüncü basamağına çıkarak bronz madalyayı boynuna geçirdi.

Şampiyonada yarışan milli atletlerin mücadele ettikleri disiplinler ve dereceleri şöyle:

U20 Kadınlar
1. Urkuş Işık
2. Dilek Öztürk
10. Tuğba Toptaş
Takım sıralaması: 1.TUR, 2.ROU, 3.UKR
U20 Erkekler
6. Murat Yalçınkaya
8. Hüseyin Can
12. Yunus Emre Akkuş
Takım sıralaması: 1.UKR, 2.SRB, 3.ROU
U23 Kadınlar
1. Sümeyye Erol
2. Ceylan Gökdemir
4. Damla Çelik
Takım sıralaması: 1.TUR, 2.ROU
U23 Erkekler
3. Onur Aras
5. Ferhat Bozkurt
6. Ömer Günen
7. Ramazan Karagöz
Takım sıralaması: 1.ROU, 2.TUR, 3.BUL
Büyük kadınlar
5. Tubay Erdal
7. Fatma Demir
8. Demet Dinç
Takım sıralaması: 1.ROU, 2.TUR, 3.SRB
Büyük erkekler
1. Cihat Ulus
4. Saffet Elkatmış
9. Bekirhan Kabadayı
Takım sıralaması: 1.TUR, 2.ROU, 3.SRB