 Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerleri Karabük’te gerçekleştirildi.

 Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün talebi doğrultusunda gerçekleşen seminere 56 kursiyer katıldı. Kursiyerler, kendilerine verilen projelerin sunumlarını yaparak, IAAF Çocuk Atletizmi sertifikasını aldılar.

 Seminerin uygulama bölümüne Atatürk Orta Okulundan 80, Demir Çelik Ana Okulundan ise 30 olmak üzere toplam 110 öğrenci katıldı. Geleceğimizin teminatı olan çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesinin “Eğlenceli Atletizmi” ile tanışarak spora ilk adımlarını attılar.

Türkiye Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün talebi doğrultusunda 16-17 Kasım 2018 tarihlerinde Karabük gençlik merkezi toplantı salonu ve spor salonunda gerçekleştirildi.

Seminerine 56 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi. Çocuk uygulamasına ise Atatürk Orta Okulu ile Demir Çelik Ana Okulundan toplam 110 öğrenci katılarak eğlenceli atletizmle tanıştı. Uygulamaya katılan 110 öğrenciyi çok sayıda okul arkadaşlarının izlemesi ve tezahürat yapmış olmaları büyük memnuniyet yarattı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, bu projeyle geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın çağımızın belası olan madde ve teknoloji bağımlılıklarından korunabilmeleri ve obezite ile mücadele edebilmelerine ciddi anlamda katkı verilebileceğinin yanı sıra geleceğimizin şampiyonlarının çıkartılabilmesi mümkün olabileceğini belirtti. Ayaz konuşmasını bu önemli projeye ihtiyaç duyulan maddi ve manevi desteği esirgemeyen başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız’a, Yönetim Kurulu üyelerine, projeyi talep eden kurumlara ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Genel Müdürlüğüne teşekkür ederek tamamladı.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş, Antrenmana Geçişte Fizyolojik Uyum, Çocuk Atletizmi Programı dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitici Grubu üyesi Serkan Aydın tarafından verildi. Eğlenceli atletizm bölümündeki çocuk uygulamaları ise yine aynı eğitici kontrolünde ve seminere katılan 56 kursiyer tarafından yaptırıldı.

Projeye ilave edilen, “Bağımlılık ve Çocuklar” dersi Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi Psikolog Ayşe Pehlivan, “Fair- Play” dersi de Öğretim Görevlisi, gazeteci Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” olarak da efsane maratoncularımızdan İsmail Akçay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Çetin, Dağ koşucusu Mahmut Uruçlu Veteran atlet Orhan Çakır,Atletizm İl Temsilcisi Okan Özyaman’daa kursiyerlere tanıtıldı, söyleşi yapmaları sağlandı ve federasyonumuzun armağanları verilerek ödüllendirildiler.

Eskimeyen Değerlerin ödülleri Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulkadir Çetin, Proje Koordinatörü Necdet Ayaz, Projenin Moderatörü Haldun Domaç, projede görev alan Ali Çelik, Muammer Yargülü, Serkan Aydın ve Cahit Kuran tarafından verildi.

Seminerin son bölümünde 56 kursiyere verilen konuların sunumları yaptırıldıktan sonra düzenlenen törenle sertifikaları verildi.

Sertifikalarını alan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olan Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına modül olarak dahil edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin de kursunu açabilme hakkını elde emiş oldular.