Türkiye, son dört yılda 20 kez podyuma çıkarak tarih yazdığı Avrupa Kros Şampiyonası’na yine madalya rekoru için gidiyor.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, 9 Aralık’ta Hollanda’nın Tilburg kentinde yapılacak 25. Avrupa Kros Şampiyonası’nda Ay-yıldızlı ekipten büyük başarı bekliyor. Çintimar, 2016’da takım halinde Avrupa şampiyonu olan, geçen yıl ise madalya sıralamasında ve puan klasmanında ikinci olan Milli Kros Takımı’ndan bu yıl da zirve bekliyor.

Çintimar, yaptığı açıklamada “Kenya’da geçirdiğimiz çok başarılı bir kamp döneminin ardından Hollanda’da iddialı gidiyoruz. Gençlerimiz çok iyi durumda. Büyüklerde son üç yıldır zaten şampiyonluğu kaptırmıyorduk. Bu yıl hedefimiz gençlerde de podyuma çıkıp, yedi madalyanın üzerine çıkmak” diye konuştu.

SON DÖRT YILDA 20 MADALYA
Milliler, U20, U23 ve büyükler kategorilerinde düzenlenen şampiyonada 2017 yılında 3 altın, 1 gümüş, 3 bronz madalya ile tarihindeki en fazla podyumu yakaladığı organizasyonu geçirmişti. 1994’ten bu yana yapılan Avrupa Kros Şampiyonası tarihinde bugüne dek toplam 38 podyum gören Türkiye, bu madalyaların 20’sini son dört yıl içinde elde etti.

Kütahya’daki Türkiye Kros Şampiyonası’nın ardından netleşen Ay-yıldızlı takım, daha sonra Kenya’nın Iten bölgesinde şampiyona için kamp yapmıştı. Türkiye’nin Tilburg’da yarışacak olan kafilesi şu isimlerden oluşuyor:

U20 ERKEKLER: Ayetullah Aslanhan, Ramazan Baştuğ, Ahmet Mutlu, Abdullah Özdemir
U20 KADINLAR: Sabriye Güzelyurt, İnci Kalkan, Derya Kunur, Emine Akbingöl
U23 KADINLAR: Bahar Atalay, Sümeyye Erol, Yayla Kılıç, Büşra Nur Koku, Burcu Subatan
U23 ERKEKLER: Onur Aras, Ferhat Bozkurt, Ömer Günen, Ramazan Karagöz
BÜYÜK ERKEKLER: Polat K. Arıkan, Aras Kaya, Kaan Kigen Özbilen, Cihat Ulus
BÜYÜK KADINLAR: Yasemin Can, Tubay Erdal, Özlem Kaya