Henüz dördüncü yılında olan Mersin Maratonu’nda parkur rekoru 2:10’a yaklaştı. Maratonun erkekler birincisi Kenyalı Kenneth Kiplagat Limo, ipi göğüslerken parkur rekorunu 2:10:10’a indirdi. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle dördüncü kez düzenlenen ve bu yıl IAAF Bronz Kategori yol yarışmaları arasında yer alan Uluslararası Mersin Maratonu’nda erkeklerde parkur rekoru yenilendi. Yarışı 2:10:10’luk dereceyle kazanan 28 yaşındaki Kenyalı Kenneth Kiplagat Limo, parkur rekorunu 1 dakika 11 saniye aşağıya çekti.

Erkeklerde 194 maratoncunun tamamladığı yarışta podyumdaki diğer isimler de Kenyalılardan oluştu. Hillary Chumba 2:10:42 ile ikinci, Benard Cheruiyot Sang ise 2:14:44 ile üçüncü sırayı aldı.

Erkeklerde en iyi dereceyi alan Türk atlet 2:23:10 ile deneyimli maratoncu Bekir Karayel olurken, Ömer Alkanoğlu ve Ercan Arslan da Türk atletler klasmanında podyuma çıkan isimlerdi.

Kadınlarda Etiyopya’dan Konjit Biruk, 2:33:18 ile ipi göğüslerken, vatandaşı Chaltu Dida 2:35:44 koşarak ikinci sırayı aldı. Kenya’dan Gladys Chemwono ise 2:38:35 ile üçüncü oldu.

Maraton Türk kadınlar klasmanında genel sıralamada altıncı olan Şeyma Yıldız 2:44:37 koşarak ilk sırayı elde etti. Dilan Atak ve Demet Dinç de podyuma çıkmayı başardılar.

Maraton kapsamında yapılan 15 kilometre yol yarışında ise erkeklerde Mulat Bazezew 43:58 ile galip gelirken, kadınlarda Kenya’dan Delvine Melingor 48:36 koşarak ipi göğüslemeyi bildi.

Mersin Maratonu programında yer alan 5 kilometrelik halk koşusuna ise Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın da aralarında bulunduğu binlerce Mersinli katıldı. TAF Başkanı Fatih Çintimar da eşofmanlarını giyerek Başkan Kocamaz ve beraberindekilere eşlik etti.

Yarışın bitiminde Forum AVM önündeki platformda yapılan ödül töreninde maraton ve 15 kilometre genel sıralama ve yaş grupları podyumundaki atletlere kupaları teslim edildi. TAF Başkanı Çintimar ve Başkan Vekili Yasin Taş da çeşitli kategorilerin ödüllerini sahiplerine teslim ettiler.

Yarışın genel sonuçlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

MARATON / 15 KİLOMETRE

FOTO GALERİ