 Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerlerine Gaziantep’te devam edildi.

  • Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerlerine Gaziantep’te devam edildi.

 Gaziantep’te gerçekleşen seminere 220 kursiyer katıldı. Kursiyerler, iki gün süren seminerde Bağımlılık ve Çocuklar, Spor ’da Çocuklara Psikolojik Yaklaşım ve Fair-Play

Derslerinin yanı sıra 3-12 yaş grubu çocuklara eğlenceli atletizm uygulamaları yaptırıldı.

 Seminerin çocuk uygulaması bölümüne Gaziantep Üniversitesi Anaokulundan 40, Asiye Ziylan İlk Okulundan 75 olmak üzere toplam 115 öğrenci katıldı. Geleceğimizin teminatı çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesinin “Eğlenceli Atletizmi” ile tanışarak spora ilk adımlarını attı.

 Türkiye Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı çalışmalarına Gaziantep’te düzenlenen seminerle devam edildi.

Gaziantep Üniversitesi’nin talebi doğrultusunda Gaziantep’te gerçekleşen seminer 14-15 Aralık 2018 tarihlerinde Gaziantep Üniversitesi Kampüsünde bulunan BESYO ve Mühendislik Fakültesi toplantı salonunda yapıldı.

“IAAF Çocuk Atletizmi” seminerine 220 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi. Çocuk uygulamasına 40’ı anaokul, 75 ‘i ilkokul olmak üzere toplam 115 öğrenci katılarak eğlenceli atletizmle tanıştı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı.  Ayaz, “Eğiticileri eğitmek, geleceğin sporcularını atletizm ile buluşturmak bizim ana hedefimizdir. Proje çerçevesinde çocuklarımız sağlıklı ve mutlu olmaları sağlanacağı gibi gelecekteki şampiyonlar çıkartılarak spor kulüplerine de önemli bir alt yapı oluşturulabileceğini” söyledi.

Ayaz konuşmasını çocuklara yönelik dünyadaki en etkin olan bu projeye gerekli olan desteği esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız’a, Yönetim Kurulu üyelerine, projeyi talep eden kurumlara ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne teşekkür ederek tamamladı.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş dersi IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz tarafından verildi. Çocuklarda Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıklar ve Antrenmana Uyum dersi Gaziantep Üniversitesi BESYO Müdürü Doç. Dr. Mürsel Biçer, Çocuk Atletizmi Programı ve Uygulama Modelleri dersi de IAAF Çocuk Atletizmi Eğitici grubundan Mehmet Serkan Aydın tarafından verildi. Eğlenceli atletizm bölümündeki çocuk uygulamaları Sporium’da bulunan salonda Eğitici Mehmet Serkan Aydın’ın kontrolünde seminere katılan kursiyerler ile yaptırıldı.

İLAVE DERSLER ANLATILDI VE KURSİYERLERE PROJE SUNUMLARI YAPTIRILDI

Projeye IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen  “Bağımlılık ve Çocuklar” dersi Prof. Dr. Kadirhan Sunguroğlu, tarafından, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” ile Fair Play dersleri de Öğretim Görevlisi, gazeteci ve aynı zamanda projenin Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç tarafından verildi.

 Seminere katılan 220 kursiyerler, Çocuk Oyunları Koordinatörlüğünce önceden hazırlanan ve kura sonucu kendilerine verilen konuların sunumlarını slayt ortamında yaptılar. Gruplar halinde ve slayt ortamında sunumlarını gerçekleştiren kursiyerler proje ile ilgili ilk deneyimlerini de yapmış oldular.

 

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. Eskimeyen Değerler töreninde kursiyerlere; Türk atletizminin gelişmesine önemli katkıda bulunan efsane atletimiz Meksika Olimpiyat Oyunları maraton dördüncüsü İsmail Akçay tanıtıldı. Akçay kursiyerlere iyi bir sporcu olmanın yollarını anılarıyla anlattı. Törende İsmail Akçay’la birlikte, atletizmin gelişmesine katkı sağlayan Gaziantep Üniversitesi BESYO Müdürü Doç. Dr. Mürsel Biçer, Harun Esen, Ergün Gül, Selahattin Koç, Ömer Tarkan Tuzcuoğlu, Gülhan Erbilici Uçar ve Memik Vurucu kursiyerlere tanıtıldı ve plaketle ödüllendirildiler.

Eskimeyen Değerlerin ödülleri Gaziantep Üniversitesi BESYO Müdürü Doç. Dr. Mürsel Biçer, Proje Koordinatörü Necdet Ayaz, Proje Eğitmeni ve Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç, İHA Kurumsal Haber Koordinatörü Mehmet Tekin,  Koordinatörlük Üyeleri Aslan Koç, Zeynep Özyılmaz, Serkan Aydın ve Muammer Yargülü tarafından verildikten sonra düzenlenen törenle kursiyerlere sertifikaları verildi.

Sertifikalarını alan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarından “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin kursunu aranan koşulları yerine getirmeleri halinde ücreti mukabilinde açabilme hakkını da elde etmiş oldular.