Türk atletizm hakemliğinin uluslararası alandaki yetkin ismi Can Korkmazoğlu, kariyerine önemli bir başarı daha ekleyerek Olimpiyat Oyunları’nda görev verilen ilk Türk ITO olarak tarihe geçti. 

Uluslararası atletizm hakemi Can Korkmazoğlu, IAAF tarafından 3-4 Aralık’ta toplanan konsey sonrasında kesinleşen Tokyo 2020 ITO (International Technical Officials) listesine girdi. Korkmazoğlu, böylece Olimpiyat Oyunları’nda atletizm branşında bu seviyede görev verilen ilk Türk hakem oldu. Sekiz farklı ülkeden gelen ITO’lar, Tokyo 2020 Olimpiyatları’ndaki yarışma sektörlerinde baş hakem olarak görev yapacaklar.

IAAF tarafından açıklanan Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları baş hakemleri listesi şu şekilde:

Jorge Salcedo (Portekiz) – Şef ITO
Gemma Castano Vinyals (İspanya), Chris Cohen (Britanya), Antonio Costa (Portekiz), Par Holm (İsveç), Can Korkmazoğlu (Türkiye), Vadim Nigmatov (Tacikistan), Brian Roe (Avustralya), Trevor Spittle (Yeni Zelanda)

Bu listeye, daha sonra Amerika veya Afrika kıtasından olması beklenen 10. ITO eklenecek.

Türkiye’nin atletizm hakemliğindeki yüz akı olan Korkmazoğlu, daha önce Paris (2003), Osaka (2007) ve Londra’daki (2017) IAAF Dünya Şampiyonası’nda görev yapmış, Doha 2019 için de dördüncü kez bu göreve seçilmişti. Can Korkmazoğlu, ayrıca üç kez Dünya Gençler, üç kez Dünya Yıldızlar, dört kez Universiade’de hakem olarak yer aldı.

Türkiye Atletizm Federasyonu olarak Can Korkmazoğlu’nu kutluyor, Tokyo’daki görevinde üstün başarılar diliyoruz.