 Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü tarafından gerçekleştirilen Çocuk Atletizmi seminerleri Türkiye’nin dört bir yanında, ilçelerden kentlere devam ediyor.

 Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde gerçekleşen seminere 59 kursiyer katıldı. Kursiyerler, iki gün süren seminerde hem teori, hem de uygulama dersleri alarak, eğitmen sertifikasına sahip oldu.

 Seminerin çocuk uygulaması bölümüne İnönü Yeşiltepe ilk ve anaokulunda toplam 100 öğrenci katıldı. Geleceğimizin teminatı çocuklar IAAF Çocuk Atletizmi projesinin “Eğlenceli Atletizmi” ile tanışarak spora ilk adımlarını attı.

Türkiye Atletizm Federasyonu Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi şehirlerden ilçelere Türkiye’yi kucaklamaya devam ediyor.

Tekirdağ’ın Ergene ilçesi Kaymakamı Fatih Kızıltoprak’ın talebi doğrultusunda Ergene’de gerçekleşen seminer 28-29 Aralık 2018 tarihlerinde Ergene Kaymakamlığı toplantı salonunda yapıldı.

“IAAF Çocuk Atletizmi” seminerine 59 kursiyer katıldı. Seminerde kursiyerlere teori ve uygulama dersleri verildi. Yıldırım Beyazıt İlkokulu Spor Salonu’nda gerçekleşen uygulamaya, İnönü Yeşiltepe İlkokulundan 70 ve anaokulundan 30 olmak üzere toplam 100 öğrenci katıldı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, “Geleceğin şampiyon sporcularının temellerini 3-12 yaş grubu çocuklarımızı sporla tanıştırarak atıyoruz. Hiç kuşku yok ki amacımız sadece şampiyonlar yetiştirmek değil, sporu yaşam biçimi haline getiren sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesine katkıdır ” dedi.

Ayaz konuşmasını çocuklara yönelik dünyadaki en etkin olan bu projeye gerekli olan desteği esirgemeyen başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintimar’a, Genel Sekreterimiz Sayın Fahrettin Yıldız’a, Yönetim Kurulu üyelerine, projeyi talep eden kurumlara ve Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne teşekkür ederek tamamladı.

Seminerin ilk bölümünde, “Y” nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş dersi IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz tarafından verildi. Çocuklarda Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıklar ve Antrenmana Geçişte Uyum dersi ile Çocuk Atletizmi Programı ve Uygulama Modelleri dersi ise IAAF Çocuk Atletizmi Eğitici grubundan Mehmet Serkan Aydın tarafından verildi. Eğlenceli atletizm bölümündeki çocuk uygulamaları Yıldırım Beyazıt İlkokulu Spor Salonu’nda Eğitici Mehmet Serkan Aydın’ın kontrolünde seminere katılan kursiyerler ile yaptırıldı.

KURSİYERLERE PROJE SUNUMLARI YAPTIRILDI

Projeye IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen “Bağımlılık ve Çocuklar” dersi Uzman Dr. Erhan Oktay, tarafından, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” ile Fair Play dersleri de Öğretim Görevlisi, gazeteci ve aynı zamanda projenin Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç tarafından verildi.

Seminere katılan 59 kursiyer, Çocuk Oyunları Koordinatörlüğünce önceden hazırlanan ve kura sonucu kendilerine verilen konuların sunumlarını slayt ortamında yaptı. Gruplar halinde ve slayt ortamında sunumlarını gerçekleştiren kursiyerler proje ile ilgili ilk deneyimlerini de gerçekleştirmiş oldu.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye eklenen “Eskimeyen Değerler” de unutulmadı. Eskimeyen Değerler töreninde kursiyerlere; Türk atletizminin gelişmesine önemli katkıda bulunan efsane atletimiz Meksika Olimpiyat Oyunları maraton dördüncüsü İsmail Akçay tanıtıldı. Akçay kursiyerlere iyi bir sporcu olmanın yollarını anılarıyla anlattı.
Törende İsmail Akçay’la birlikte, Türk Sporuna katkı sağlayan değerlerimizden Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Ergene İlçe Milli Eğitim Müdürü Besim Dede, Ergene İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nden Tekirdağ Gençlik ve Spor il Müdürlüğü Şube Müdür Vekili olarak atanan Şenol Doğramacı ve Türk Pop Müziğinin unutulmaz sanatçısı, aynı zamanda veteran atlet olarak Balkan Şampiyonluğuna kadar ulaşan Salim Dündar kursiyerlere tanıtıldı ve plaketle ödüllendirildi.

Eskimeyen Değerlerin ödülleri Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Haldun Domaç, Erhan Oktay, M.Serkan Aydın, Nezir Önal, Kübra Işlak, Mirza Egeli, Zeynep Özyılmaz ve Fırat Aydoğan tarafından verildikten sonra düzenlenen törenle kursiyerlere sertifikaları dağıtıldı.

Projenin yapılmasında önemli hizmetleri olan Ergene İlçe Spor Müdür Vekili Fevzi Keskin’e de Koordinatör Necdet Ayaz ve Cahit Kuran tarafından Atletizm Federasyonu’nun teşekkür belgesi verildi. Ayrıca Karar grubu üyesi ve IAAF Çocuk Atletizmi Projesi eğitmenlerinden Haldun Domaç da projede ki çalışmaları nedeniyle kursiyerlere eskimeyen değer olarak Koordinatör Necdet Ayaz tarafından tanıtıldı efsane atlet İsmail Akçay tarafından da plaket ile ödüllendirildi.

Sertifikalarını alan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarından “IAAF Çocuk Atletizmi” projesinin kursunu aranan koşulları yerine getirmeleri halinde ücreti mukabilinde açabilme hakkını da elde etmiş oldular.