Turkcell sponsorluğundaki Türkiye Kros Ligi’nde 2019 sezonunun şampiyonları Denizli’deki final etabıyla belirlendi. Büyüklerde İstanbul BŞB ile Kasımpaşa, U20’de ise Fenerbahçe ile Darıca Belediyespor şampiyonlukları kazandı.

Denizli’de yapılacak olan Turkcell Türkiye Kros Ligi’nde sezonun şampiyonları ortaya çıkacak. İlk kademesi Adana’da yapılan Kros Ligi’nde final niteğindeki ikinci kademe müsabakaları, 20 Şubat Çarşamba günü Denizli’de gerçekleşecek.

TAF TV’den canlı olarak yayınlanan müsabakalarda, U20’de Kocaeli Darıca Belediyespor ve Fenerbahçe, büyüklerde ise Kasımpaşa ve İstanbul BŞB şampiyonlukları kazandılar.

Büyük erkeklerde Denizli’deki son yarışı Ankara BŞB formasıyla mücadele veren Etiyopyalı Getaye Gelaw kazanırken, İstanbul BŞB’den Ramazan Özdemir, Cihat Ulus ve Onur Aras liderin ardından finişe ulaştılar. Üç atletinin ilk dört içinde finiş görmesiyle büyük puan avantajı yakalayan İstanbul BŞB, ikinci kademeyi 17 puanla bitirdi. Toplamda 30 puana ulaşan Turuncu-Mavililer, böylece 72 puanı olan Darıca’nın önünde bir kez daha lig şampiyonluğunu elde ettiler.

Büyük kadınlarda 46 atletin koştuğu Denizli’deki yarışı, Adana’da olduğu gibi yine Kasımpaşa’nın Kenyalı atleti Daisy Jeptoo Kimeli kazandı. İkinciliği ENKA’dan Esma Aydemir, üçüncülüğü ise Beşiktaş’tan Sevilay Eytemiş elde etti. Bu etabı 18 puanla geçen Kasımpaşa, toplamda 38 puanla tarihinin ilk Türkiye Kros Ligi şampiyonluğunu yakaladı. Büyük kadınlarda lig ikinciliği Fenerbahçe’yi geride bırakan Beşiktaş’a gitti.

U20 yaş grubunda ise ilk kademenin lideri olan Fenerbahçe ve Darıca Belediyespor yerlerini kaptırmadı. U20 kadınlar yarışında ilk altı içinde beş atleti bulunan Fenerbahçe, kademeyi 12 puanla geçerken, lig toplamında da 22 puana ulaştı ve büyük farkla ipi göğüsledi. Beşiktaş ikinci, Tokat Anadolu Gençlik ise ligi üçüncü olarak noktaladı.

U20 erkeklerde yarış galibiyeti Fenerbahçe’den Ayetullah Aslanhan’a gitti ama Darıca Belediyesi, ilk kademede olduğu gibi topladığı 18 puanla zirveyi bırakmadı. Sarı-lacivertliler ligi ikinci sırada noktalarken, İstanbul BŞB genç takımı da üçüncü olarak kürsüye çıktı.

Kros Ligi finallerini yerinde izleyen TAF Başkanı Fatih Çintimar ile birlikte başkanvekilleri Ali Aksu ve Yasin Taş, müsabakaların ardından takımlara kupalarını verdiler.

Öte yandan Kros Ligi finali kapsamında klasman dışı olarak yapılan U18 yaş grubundaki kros bayrak yarışmalarını ise erkeklerde Gaziantep Büyükşehir Belediyespor, kızlarda Beşiktaş takımları kazandı.

2019 KROS LİGİ – SON PUAN DURUMU

U20 ERKEKLER
1. Darıca Belediyespor – 36 puan
2. Fenerbahçe – 53 puan
3. İstanbul BBSK – 112 puan

U20 KADINLAR
1. Fenerbahçe – 22 puan
2. Beşiktaş JK – 100 puan
3. Tokat Anadolu Gençlik – 122 puan

BÜYÜK ERKEKLER
1. İstanbul BBSK – 30 puan
2. Darıca Belediyespor – 72 puan
3. Ankara BŞB EGO Spor – 91 puan

BÜYÜK KADINLAR
1. Kasımpaşa SK – 38 puan
2. Beşiktaş JK – 82 puan
3. Fenerbahçe – 85 puan

TURKCELL KROS LİGİ SONUÇLARI
ERKEKLER / KADINLAR / U18 BAYRAK YARIŞMALARI

FOTO GALERİ