Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğünce 2014 yılından bu yana ülke genelinde organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi aynı heyecan ve coşkuyla devam ediyor.

 Gümüşhane Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen seminere, çoğunluğu İlköğretim ve Ana Okul öğretmenlerinden oluşan 68 kursiyer katıldı. İki gün süren seminerde hem teori, hem de uygulama dersleri alan kursiyerler, çocuk atletizmi eğitmenliği sertifikasına sahip oldu.

 Seminerin çocuk uygulaması bölümüne Yusuf Çiftçi ilkokulu ile Şehit Murat Akçay Ana Okulu’ndan toplam 110 öğrenci katıldı. Her iki okulun 3-12 yaş grubundaki öğrencileri IAAF Çocuk Atletizmi projesinin “Eğlenceli Atletizmi” oyunları ile tanışarak eğlendiler ve spora ilk adımlarını attılar.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi Bartın’dan sonra Gümüşhane’de organize edilerek ülkeyi kucaklamaya devam ediyor.

8-9 Mart 2019 tarihlerinde Gümüşhane’de düzenlenen seminere katılan ilköğretim ve Anaokulu öğretmenlerine teori ve uygulama dersleri verildi. Teori dersleri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Toplantı Salonunda, çocuk uygulamaları ise Aydın Doğan Spor Salonu’nda verildi.

Gerçekleştirilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesine 72 kursiyer kaydını yaptırdı, 68 kursiyer sertifika alma hakkını elde etti. 3-12 yaş grubu çocuklara yaptırılan eğlenceli çocuk oyunlarına Yusuf Çiftçi ilkokulundan 80, Şehit Murat Akçay Anaokulundan 30 öğrenci katıldı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF’ın 196 ülkede uygulanan bu projesi ülkemiz için son derece önemli bir proje olduğunu belirtti. Ayaz “ Bu önemli proje ile genç nüfus sayısıyla Avrupa’nın ilk sırasında yer alan ülkemiz geleceğinin teminatı olan çocuklarının öncelikle sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesi, Obezite ile mücadele edebilmelerine katkı verilebilmesinin yanı sıra keşfedilmeyi bekleyen yetenekler keşfedilerek gelecekteki şampiyonlarımız olabilmesinin hedeflendiğini” söyledi.

Ayaz konuşmasını, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesini sağlayacak olan bu projeye gerekli desteği esirgemeyen Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na Başkanımız Sayın Fatih Çintimar ve ekibine, projeyi talep eden kurumlara, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne ve projenin uygulanmasında başından sonuna büyük destek veren Gümüşhane Valisi Sayın Kamuran Taşbilek’e teşekkür ederek tamamladı.

 

Seminerin “Y” Nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş ile Çocuklarda Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıklar ve Uyum, Çocuk Atletizmi Programı ve Uygulama Modelleri dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitici grup üyesi Beden Eğitimi Öğretmeni ve Atletizm Antrenörü Mehmet Serkan Aydın tarafından verildi. Uygulama bölümüne katılan 110 çocuğa eğlenceli atletizm oyunları da teori derslerini veren eğitmenimiz nezaretinde seminere katılan 68 kursiyer tarafından yaptırıldı.

Projeye IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” ile “Fair- Play “ dersleri Öğretim Görevlisi, Televizyon Yorumcusu ve Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye dahil edilen “Eskimeyen Değerler” bölümüne; Türk atletizminin efsane atleti İsmail Akçay, Gümüşhane Gençlik ve Spor İl Müdürü Mücahit Atalay, Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Atletizm Antrenörü ve IAAF Çocuk Atletizmi eğitmeni Hülya Kadakal Bakır ve Atletizm Antrenörü Hüsnü Yağız davet edildi. Değerlerimiz, slayt ortamında kursiyerlere tanıtıldı ve Atletizm federasyonunca yaptırılan plaketler verildi.

Eskimeyen Değerlerin ödülleri de Prof. Dr. Metin Yaman ile Gülten Ayaz, Haldun Domaç ile Avukat Ece Doğanay, Nezir Önal İle Zeynep Özyılmaz ve Mirza Egeli ile Hülya Kadakal Bakır tarafından verildi.

KURSİYERLERE PROJE SUNUMLARI YAPTIRILDI

Seminere katılan 68 kursiyere, Çocuk Oyunları Koordinatörlüğünce hazırlanan ve kura sonucu kendilerine verilen konuların sunumları yaptırıldı. Gruplar halinde ve slayt ortamında sunumlarını gerçekleştiren kursiyerler, proje ile ilgili ilk deneyimlerini de gerçekleştirmiş oldu.

Proje sunumu sonrasında gerçekleştirilen tören ile kursiyerlere sertifikaları verildi. Sertifikalarını alan kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünce Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına “Modül” olarak dahil edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesini aranan koşulları yerine getirmeleri halinde ücreti mukabilinde kurs açabilme hakkını da elde etmiş oldular.