 Türkiye Atletizm Federasyonu IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü’nce 2014 yılından bu yana ülke genelinde organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi aynı heyecan ve coşkuyla devam ediyor.

 Yakın Doğu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde gerçekleştirilen seminere, çoğunluğu İlköğretim ve Ana Okul öğretmenlerinden oluşan 72 kursiyer katıldı. İki gün süren seminerde hem teori, hem de uygulama dersleri alan kursiyerler, çocuk atletizmi eğitmenliği sertifikasına sahip oldu.

 Seminerin çocuk uygulaması bölümüne Yakın Doğu Üniversitesinin İlk ve Ana Okulu’ndan toplam 110 öğrenci katıldı. Her iki okulun 3-12 yaş grubundaki öğrencileri IAAF Çocuk Atletizmi projesinin “Eğlenceli Atletizmi” oyunları ile tanışarak eğlendiler ve spora ilk adımlarını attılar.

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü tarafından organize edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi Gümüşhane’den sonra kardeş ülke Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde organize edilerek ülkeyi kucaklamaya devam ediyor.

15-16 Mart 2019 tarihlerinde Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenen seminere katılan Spor Bilimleri Fakültesi Dekanlığına bağlı öğrencilere teori ve uygulama dersleri verildi. Teori dersleri ile Çocuk Uygulaması Yakın Doğu Üniversitesinin derslik ve Spor Salonu’nda yapıldı.

Gerçekleştirilen seminere 72 kursiyer, eğlenceli çocuk atletizmi oyunlarına da 80’i ilk, 30’u Ana Okul olmak üzere toplam 110 öğrenci katıldı.

Seminerin açılışını IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF’ın 196 ülkede uygulanan bu projesinin kardeş ülke Kıbrıs’ta organize ediliyor olmasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Ayaz “ Bu önemli proje ile ülkemizde olduğu gibi kardeş ülkemiz olan Kıbrıs’ın geleceğinin teminatı olan çocuklarının da öncelikle sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesi, Obezite ile mücadele edebilmelerine katkı verilebilmesinin yanı sıra keşfedilmeyi bekleyen yetenekler keşfedilerek gelecekteki şampiyonları olabilmesi hedeflenmiş olacağını” söyledi.

Ayaz konuşmasını, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bireyler olabilmesine katkı veren bu projeye, maddi ve manevi desteği esirgemeyen başta Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Federasyon Başkanımız Sayın Fatih Çintimar ve ekibine, projeyi talep eden kurumlar ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ederek tamamladı.

Seminerin “Y” Nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş ile Çocuklarda Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıklar ve Uyum, Çocuk Atletizmi Programı ve Uygulama Modelleri dersleri IAAF Çocuk Atletizmi Eğitici grup üyesi Beden Eğitimi Öğretmeni ve Atletizm Antrenörü Mehmet Serkan Aydın tarafından verildi. Uygulama bölümüne katılan 110 çocuğa eğlenceli atletizm oyunları da teori derslerini veren eğitmenimiz nezaretinde seminere katılan 68 kursiyer tarafından yaptırıldı.

Projeye IAAF Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen “ Fair-Play” dersi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi ise Psikolojik Danışman Gözde Erdem tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye dahil edilen “Eskimeyen Değerler” bölümüne; Türk atletizminin efsane ismi İsmail Akçay, Milli, Şampiyon ve Rekortmen Atlet Berk Tuna, Yakın Doğu Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Öğretim Üyesi Dr. Figen Yaman ve Samsun Spor Kulübü sporcusuyken elim bir kaza sonucu hayatını kaybetmiş olan Kıbrıslı Mete Adanır’ın kardeşi Eralp Adanır davet edildi. Davet edilen değerlerimiz, slayt ortamında kursiyerlere tanıtıldı ve Atletizm federasyonunca yaptırılan plaketler verildi.

Davet edilen eskimeyen Değerlerin ödülleri de, Yakın Doğu Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehtap Tiryakioğlu, İHA Spor Müdürü Mustafa Karagöl, İHA Kurumsal Müdürü Mehmet Tekin, Organizasyon Görevlisi Milli atlet Gülten Ayaz ve Öğr. Görevlisi, Televizyon Yorumcusu ve aynı zamanda Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç tarafından verildi.

KURSİYERLERE PROJE SUNUMLARI YAPTIRILDI

Seminere katılan kursiyere, Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü’nce hazırlanan ve kura sonucu kendilerine verilen konuların sunumları yaptırıldı. Gruplar halinde ve slayt ortamında sunumlarını gerçekleştiren kursiyerler, proje ile ilgili ilk deneyimlerini de gerçekleştirmiş oldu.

Proje sunumu sonrasında gerçekleştirilen tören ile kursiyerlere sertifikaları verildi. Sertifikalarını alan kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nce Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına “Modül” olarak dahil edilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesini aranan koşulları yerine getirmeleri halinde ücreti mukabilinde kurs açabilme hakkını da elde etmiş oldular.