Türkiye Atletizm Federasyonu Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğü’nce 2014 yılından bu yana dünyada 196 ülke ile birlikte organize edilen Çocuk Atletizmi Projesi Giresun’da gerçekleşti. 

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı bünyesinde oluşturulan Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü tarafından organize edilen, dünyada Türkiye dahil 196 ülkede uygulanan Çocuk Atletizmi Projesi Giresun’da 5-6 Nisan 2019 tarihlerinde yapıldı. Giresun Üniversitesi’nin talebi doğrultusunda gerçekleşen seminere 83 kursiyer katıldı. Uygulama bölümünde ise Koordinatörlük bir ilki gerçekleştirdi ve 19 Mayıs İlkokulu anasınıfından 3-6 yaş grubunda 40 çocuğu eğlenceli atletizmle tanıştırdı.

Seminerin açılışını Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı.  Ayaz, Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından desteklenen Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’nin 196 ülkede uygulanan bu projesinin Türkiye’yi kucakladığını söyledi. Ayaz şöyle devam etti, “Bu önemli projeyi Türkiye’nin her yerine taşımak için çabamızı sürdürüyoruz. Sağlıklı nesiller ve büyük şampiyonlar için attığımız adımların geri dönüşlerinin muhteşem olacağını düşünüyoruz.”

Ayaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ve ekibine, IAAF’ın büyük projesine maddi ve manevi desteğini esirgemeyen, her zaman yanımızda olmasından büyük onur duyduğumuz Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na teşekkür ediyoruz. Hiç kuşku yok ki projeyi talep eden kurumlar ile Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne de teşekkür görevimizdir.”

TEORİ VE UYGULAMA DERSLERİ

Seminerin “Y” Nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş ile Çocuklarda Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıklar ve Uyum, Çocuk Atletizmi Programı ve Uygulama Modelleri dersleri  Çocuk Atletizmi eğitmeni, Öğretmen Ayşe Nihal Özkol ile Beden Eğitimi Öğretmeni ve Atletizm Antrenörü Mehmet Serkan Aydın tarafından verildi. Giresun Üniversitesi Spor Salonu’nda gerçekleşen uygulama bölümüne katılan 40 çocuğa eğlenceli atletizm oyunları da, teori derslerini veren eğitmenimiz nezaretinde seminere katılan 83 kursiyer tarafından yaptırıldı.

Projeye Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen, “Teknoloji ve Madde Bağımlılığı” dersi Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Berrin İmge Ergüder, “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi Özel Batıkent TAB Koleji’nden Psikolog Gözde Eren, “ Fair-Play” dersi Öğretim Görevlisi ve Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI

“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye dahil edilen “Eskimeyen Değerler” bölümüne; Türk atletizminin efsane ismi İsmail Akçay, Giresun Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi (GÜSBF) Dekan Vekili Prof. Dr. Ahmet Salbacak, Milli Güreşçi ve GÜSBF Doktor Öğretim Üyesi Beytullah Dönmez, İHA Kurumsal Haber Koordinatörü Mehmet Tekin, GÜSBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şevki Kolukısa, antrenör Yusuf Metin Kısa ve GÜSBF Dr. Öğretim Üyesi Kürşad Han Dönmez davet edildi. Davet edilen değerlerimiz, slayt ortamında kursiyerlere tanıtıldı ve Atletizm federasyonunca yaptırılan plaketler verildi.

Davet edilen eskimeyen değerlerin ödülleri Prof. Dr. Berrin İmge Ergüder, Haldun Domaç, Ayşe Nihal Özkol, Gülten Ayaz, Kübra Işlak, Serkan Aydın, Zeynep Özyılmaz tarafından verildi. Ayrıca IAAF Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz, organizasyondaki katkıları nedeniyle Dr. Öğretim Üyesi Kürşad Han Dönmez’e Atletizm Federasyonu’nun bir teşekkür belgesini verdi.

KURSİYERLERE PROJE SUNUMLARI YAPTIRILDI

Seminere katılan kursiyere, Çocuk Oyunları Koordinatörlüğü’nce hazırlanan ve kura sonucu kendilerine verilen konuların sunumları yaptırıldı. Gruplar halinde ve slayt ortamında sunumlarını gerçekleştiren kursiyerler, proje ile ilgili ilk deneyimlerini de gerçekleştirmiş oldu.

Proje sunumu sonrasında gerçekleştirilen tören ile kursiyerlere sertifikaları verildi. Sertifikalarını alan kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nce Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına modül olarak dahil edilen “Çocuk Atletizmi” projesini aranan koşulları yerine getirmeleri halinde ücreti mukabilinde kurs açabilme hakkını da elde etmiş oldular.