Unutulmaz atlet ve antrenörlerden Orhan Altan adına ikincisi düzenlenen Atlamalar Kupası, Ankara’da 18-19 Mayıs’ta gerçekleşecek. 

Ankara’nın gelmiş geçmiş en büyük atletlerinden Orhan Altan adına ikincisi düzenlenen Orhan Altan Atlamalar Kupası, 18-19 Mayıs 2019 tarihlerinde Ali Naili Moran Atletizm Sahası’nda yapılacak. Yarışmalara dört atlama branşında büyüklerde 53, U20’de ise 31 atlet kaydoldu.

2. Orhan Altan Atlamalar Kupası’nda atletlerin performansları IAAF Puan Tablosu’na göre değerlendirilecek ve en değerli 10 performansa imza atan atletler para ödülü kazanacak. TAF, bu kupa için vereceği erkeklerde ve kadınlarda toplam 22 bin 500 lira ödül dağıtacak. Kupanın birincileri 3000 TL ve şampiyonluk kupası elde edecek.

Orhan Altan Atlamalar Kupası’nda bu yıl yüksek atlama rekortmeni Alperen Acet, üç adım atlama U23 Türkiye rekortmeni Can Özüpek, kadınlar yüksekte geçtiğimiz sezonun lideri Kadriye Aydın, sırık atlama Türkiye rekortmenlerinden Ersu Şaşma ve Demet Parlak gibi atletler yarışacak.

Ankara’da iki gün boyunca Orhan Altan Kupası dışında Olimpik Deneme müsabakaları da gerçekleşecek. Yoğun bir programın olduğu iki günlük müsabakalara 800 atlet kaydoldu.

Kupayı geçen yıl kadınlarda yüksekçi Kadriye Aydın, erkeklerde ise üç adımcı Musa Tüzen kazanmıştı.

ORHAN ALTAN KİMDİR?
Kariyerinde yedi Türkiye şampiyonluğu bulunan Orhan Altan, 1934 yılında doğdu. Döneminin en komple atletlerinden olan Altan, üç adım, dekatlon, sırıkla atlama gibi branşlarda öne çıkarken, büyükler Türkiye Şampiyonası’nda tam 26 kez podyuma çıktı. 1960 Roma Olimpiyatları’na katılan Orhan Altan, sporu bıraktıktan sonra Ankara’da onlarca şampiyon ve rekortmen atlet yetiştirdi. Tam bir atletizm aşığı olan ünlü spor adamı, Ankara’daki Naili Moran Pisti’nde bugün kendi ismiyle anılan bir kondisyon salonu açtı. Altan, 2007’de 73 yaşındayken vefat etti.

Yarışma programı