Milli atlet Umut Uysal, Ankara’daki Olimpik Deneme müsabakalarında yedi yıllık U18 erkekler Türkiye rekorunu kırmayı başardı.

Ankara Ali Naili Moran Atletizm Pisti’ndeki Olimpik Deneme müsabakarının ilk gününde bir Türkiye rekoru çıktı. 17 yaşındaki milli atlet Umut Uysal, 100 metrede U18 Türkiye rekorunu kırma başarısı gösterdi. Uysal, 100 metre yarışını 10.47 ile noktalarken, Aykut Ay’a ait 10.48’lik U18 rekorunu saniyenin yüzde biri geliştirdi. Umut, böylece Avrupa listesinde bu yaş grubunda zirveye yerleşme başarısını da gösterdi.

Daha önceki en iyi derecesi 10.57 olan Umut, daha önce geçtiği Avrupa U20 Şampiyonası barajının bir kez daha altına indi. 2002 doğumlu atlet, tüm zamanlar Türkiye listesinde de 13. sıraya yükseldi.

Orhan Altan Atlamalar Kupası kapsamındaki sırıkla atlamada müsabakasında yarışan Mesure Tutku Yılmaz ise, 4.16’lık dereceyle kendi en iyi derecesini bir santimetre aştı. Mesure, daha sonra Demet Parlak’a ait 4.21’lik Türkiye rekorunu kırmak için çıtayı 4.22’ye yükseltti ama bu denemelerinde başarılı olamadı.

ORhan Altan Atlamalar Kupası’nda ilk gün yarışmaları sonunda Alperen Acet, yüksek atlamadaki 2.14’lük derecesiyle birinci sırada bulunurken, aynı dereceyi yapan Enes Talha Şenses ie ikincilikte yer alıyor. Kadınlarda ise 13.22’lik üç adım performansıyla kariyerinin en iyisini atlayan Tuğba Danışmaz liderlikte bulunuyor.

Orhan Altan Atlamalar Kupası ve Olimpik Deneme, 19 Mayıs Pazar günü yapılacak yarışmalarla sonuçlanacak.

İLK GÜN SONUÇLARI
OLİMPİK DENEME: ERKEKLER / KADINLAR
ORHAN ALTAN KUPASI: ERKEKLER / KADINLAR