19 Mayıs 1919’un 100. yıl dönümünü etkinliklerine özel olarak hazırlanan Milli Mücadele kenti Samsun’da yapılan 19 Mayıs Yarı Maratonu’da yüzlerce atletizm tutkunu koştu.

Samsun’da her yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda yapılan yarı maraton, bu yıl 100. yıl dolayısıyla çok daha farklı bir atmosferde koşuldu. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Atletizm Federasyonu’nun güçlü desteğiyle yapılan 19 Mayıs ADEKA Yarı Maratonu, kent merkezinde koşuldu.

TAF Başkanı Fatih Çintimar’ın da katıldığı açılış töreninde yapılan konuşmalarda 19 Mayıs ruhunun önemine değinilirken, 100. yıldaki coşkunun aynı heyecanla sürmesi temennisi dile getirildi. Yarış sonrasında yapılan seremonide ise TAF Başkanı Çintimar, desteklerinden dolayı Samsun Valisi Osman Kaymak ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e teşekkür etti.

Cumhuriyet Meydanı ile Atakum arasında gidiş-geliş olarak koşulan yarı maratonda erkekler birinciliğini Sang Benard Cheruiyot 1:04:16 koşarken, Hillary Kering 1:04:20 ile ikinci, Fetene Alemu Regassa da 1:05:21 ile üçüncü oldu. Yarışta Yavuz Ağralı 1:06:53 ile altıncı sırada finiş gördü.

Kadınlar yarı maratonda Kenya’dan Daisy Kimeli, 1:15:07 ile galip gelirken, Ruth Chemisto 1:15:39 ile ikinci, geçen ay Dünya Şampiyonası için maratonda baraj geçen milli atlet Fadime Suna Çelik de 1:17:22 ile üçüncü sırayı elde etti.

Bu yıl halk koşusu olarak eklenen ödüllü 5 kilometre dalında ise Tahir Karakaya ve Gülşen Kılınç birincilikleri aldılar.

Yarışma sonuçları