Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığı Çocuk Atletizmi Koordinatörlüğünce “IAAF Çocuk Atletizmi” projesi” Aydın da organize edildi. Aydın’ın Efeler İlçesinde gerçekleştirilen seminere 117 kursiyer katıldı.

196 ülkede uygulanan “IAAF Çocuk Atletizmi” Projesi 24-25 Mayıs 2019 tarihlerinde Aydın’da organize edildi. Efeler Kaymakamlığının talebi doğrultusunda gerçekleşen seminere Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesine bağlı bölümlerde öğrenim gören öğrenciler ile Efeler İlçesinde görev yapan öğretmenlerden oluşan 117 kursiyer katıldı. Kursiyerlere teori ve uygulamalı derler verildi. Uygulama bölümüne Rehber Koleji ilk okulundan 80, Ekrem Çiftçi Ana Okulundan da 30 olmak üzere 110 çocuk katıldı. Uygulamaya katılan geleceğimizin teminatı olan 110 çocuk eğlenceli atletizm oyunları ile tanıştırıldı.

Seminerin açılışını Çocuk Atletizmi Koordinatörü Necdet Ayaz yaptı. Ayaz, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığınca desteklenerek Çocuk Oyunları Koordinatörlüğümüzce 2014 yılından bu yana yoğun bir program dahilinde gerçekleştirilen “IAAF Çocuk Atletizmi” projesine yapılan yoğun taleplerin bizleri mutlu ettiğini söyledi. Ayaz konuşmasına şöyle devam etti, “ Bu önemli projeyi Türkiye’nin her yerine taşımak için çabamızı ilk gündeki gibi aynı heyecan ile sürdürüyoruz. Sağlıklı nesiller ve büyük şampiyonlar için attığımız adımların geri dönüşlerinin muhteşem olacağına da inanıyoruz.”

Ayaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “Bu proje ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız için çağımızın belası olarak görülen Madde ve Teknoloji bağımlılıklarından korunabilmesine katkı verilebilmesi ve Obezite ile mücadele edebilmelerine destek olunabilmesi amaçlanmaktadır. Daha sonra keşfedilmeyi bekleyen milyonlarca yeteneğin keşfedilerek gelecekteki şampiyonlarımız olabilmesi hedeflenmektedir. Projeye dahil edilen eskimeyen değerlerimiz de davet edilerek vefa borcu ödenebilmektedir. Bütün bu nedenlerden dolayıdır ki Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Sayın Fatih Çintimar ve ekibine, ihtiyaç duyulan maddi ve manevi desteği esirgemeyen Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na ve Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor Kurslarına “Çocuk Atletizmi” projesini “Modül” olarak dahil edilmiş olmasıyla seminere katılan kursiyerlere istihdam yaratılmış olmasından dolayı da Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk’a teşekkür ediyoruz.”

TEORİ VE UYGULAMA DERSLERİ
Seminerin “Y” Nesli ve Çocuk Atletizmine Giriş ile Çocuklarda Antrenmana Geçişte Fizyolojik Farklılıklar ve Uyum, Çocuk Atletizmi Programı ve Uygulama Modelleri dersleri Çocuk Atletizmi eğitmenlerinde, Öğretmen ve Atletizm Antrenörü Mehmet Serkan Aydın ile Antrenör Melihşah Katman tarafından verildi. Aydın Lisesi Spor Salonunda gerçekleştirilen 110 çocuğa eğlenceli çocuk atletizmi oyunları da, teori derslerini veren eğitmenimiz nezaretinde seminere katılan 117 kursiyer tarafından yaptırıldı.

Projeye Çocuk Atletizmi Türkiye Koordinatörlüğünce ilave edilen, “Madde ve Teknoloji Bağımlılığı “ dersi Ankara Üniversitesinde Öğretim Üyesi Prof. Berrin İmge Ergüder,  “Sporda Çocuklara Psikolojik Yaklaşım” dersi, Özel Batıkent Kaynak Anadolu Lisesi’nden Psikoloji Danışmanı Gözde Eren,  “Fair-Play” dersi ise Öğretim Görevlisi ve Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç tarafından verildi.

ESKİMEYEN DEĞERLER UNUTULMADI
“Geçmişine Değer Vermeyenler Geleceklerine Yön Veremezler” sloganı doğrultusunda projeye dahil edilen “Eskimeyen Değerler” bölümüne; Türk atletizminin efsane ismi İsmail Akçay, Projeyi talep eden Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürü Ökkeş Demir, Adnan Menderes Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Reşat Kartal, Öğretim Üyesi Dr. Ali Güreş, Şampiyon sporcular yetiştiren antrenör Ramazan Kutlu, Atletizm Antrenörlerinden Burak Uygun ve Burak Şevket Taş davet edildi. Davet edilen eskimeyen değerlerimiz, slayt ortamında kursiyerlere tanıtıldı ve Atletizm Federasyonu’nca yaptırılan plaket ile ödüllendirildiler.

Eskimeyen değerlerin ödülleri de, Efeler Kaymakamı Cemal Şahin, Çocuk Oyunları Koordinatörü Necdet Ayaz, Prof. Dr. Berrin İmge Ergüder, Psikolojik Danışman Gözde Erdem, Karar Grubu Üyesi Haldun Domaç, Eğitmen Melihşah Katman, Organizasyon Görevlileri Gülten Ayaz, Zeynep Özyılmaz tarafından verildi.

KURSİYERLERE SERTİFİKALARI VERİLDİ
Kursiyerler kendilerine kura ile verilen konuların sunumları yapıldıktan sonra gerçekleştirilen tören ile kursiyerlere sertifikaları Efeler Kaymakamı Sayın Cemal Şahin tarafından verildi. Sertifikalarını alan kursiyerler, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nce Halk Eğitim Müdürlüklerinde açılan spor kurslarına “Modül” olarak dahil edilen Çocuk Atletizmi projesini, aranan koşulları yerine getirmeleri halinde ücreti mukabilinde kurs açabilme hakkını da elde etmiş oldular.