Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’nda ENKA ve Fenerbahçe yine kürsüde yer aldı. ENKA, kadınlarda ilk kez Avrupa’nın en büyüğü olurken, Fenerbahçe erkeklerde tarihinde ilk defa büyüklerde ECCC kürsüsüne çıktı ve birinciliği bir puanla kaçırdı.

Atletizmde İspanya’da yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası 2019 A Grubu mücadelelerine Türkiye temsilcisi iki kulüp damga vurdu. Kadınlarda ENKA Spor şampiyonluğu kazanırken, erkeklerde Fenerbahçe bir puan farkla şampiyonluğu kaçırıp Avrupa ikincisi oldu. Daha önce kadınlarda podyumu bulunan Fenerbahçe, ilk defa erkeklerde ikincilik kazanarak tarihi bir başarı yakaladı.

Kadınlarda ilk günü bir puan farkla ikinci tamamlayan ENKA, ikinci günde iki birincilik, üç ikincilik elde ederken, yakın takipçisi Sporting Lisbon’un altı puan önüne geçti. 21 branş sonunda 133 puan yapan ENKA, toplamda 127 puanda kalan Sporting’in önünde ilk kez Avrupa şampiyonluğuna adını yazdırdı.

Son iki ECCC şampiyonasında erkeklerde Avrupa kulüpler şampiyonu olan ENKA, böylece tarihte her iki kategoride ECCC birincilik kupasını müzesine götürebilen takımlar arasına yazıldı. Daha önce hem erkeklerde hem de kadınlarda ECCC şampiyonluğu alabilen iki kulüp, Rusya’dan Luch Moskova ile Portekiz ekibi Sporting Lisbon’du.

FENERBAHÇE’DEN TARİHİ PODYUM
Erkeklerde ECCC’de A Grubu’nda yarıştığı sezonlarda en iyi sonucu altıncılık olan Fenerbahçe, Avrupa şampiyonluğu için gittiği İspanya’da bu hedefini bir puan farkla kaçırdı. Son yarış olan 4×400’e kadar zirve için Playas de Castellon ile çekişen sarı-lacivertliler, 21 branş tamamlandığında 122-121’lik puan toplamıyla ikinciliğe razı oldu. Fenerbahçe, böylece kadınlarda daha önce elde ettiği iki podyumun ardından erkeklerde de Avrupa’nın en iyileri arasına adını yazdırdı.

ERSU REKORA GİTTİ
Sarı-lacivertli ekipte Ramil Guliyev, Özkan Baltacı gibi milli takımın önemli isimleri branşlarında birincilik kazanırken, 20 yaşındaki genç atlet Ersu Şaşma ise sırıkla atlamada tarihi bir rekora imza attı. Ersu, ECCC mücadelesinde birinci olup takımına sekiz puan getirirken, 5.40’lık atlayışıyla 28 yıllık Türkiye U23 sırıkla atlama rekorunu 10 santimetre geliştirdi. Bu dalda eski rekor, 1991’de Ruhan İşim tarafından 5.30’luk dereceyle gerçekleştirilmişti.

YARIŞMA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN