Başarılı milli atlet Eda Tuğsuz, Elmas Lig Roma etabında 64.51’lik derecesiyle hem kürsüye çıktı, hem de Olimpiyat barajı geçti. 

Önümüzdeki yıl Tokyo’da yapılacak olan Olimpiyat Oyunları için mayıs ayı başında açılan baraj geçme periyodunda her hafta listeye Türkiye’den yeni isimler eklenmeye devam ediyor. Tokyo’ya kayıt yaptıran yedinci isim, 22 yaşındaki ciritçi Eda Tuğsuz oldu.

Kariyerinde dünya beşinciliği, dünya gençler üçüncülüğü gibi önemli başarılar bulunan Eda, ikinci kez katıldığı Elmas Lig seviyesindeki yarışta podyuma çıktı. Yarışmayı 64.51 ile tamamlayan Eda, 66.47 atan Çinli Huihui Lyu’nun arkasında ikinciliği aldı. Tuğsuz, bu derecesiyle 64.00 metre olan Olimpiyat barajını da geçmeyı bildi.

Bu sezon Avrupa Kupası’nda üçüncü olurken 64.83 atan Eda, takvimdeki ikinci uluslararası yarışmasında da podyuma çıkmayı bildi. Tuğsuz, geçen yıl Şanghay Elmas Lig müsabakasında ise üçüncü sırayı almıştı.

RAMİL GULİYEV DÖRDÜNCÜ
Roma’da 200 metre müsabakasına çıkan dünya şampiyonu Ramil Guliyev ise yarışmayı dördüncü olarak noktaladı. Ramil, Michael Norman’ın 19.70’lik performansla yılın en iyi derecesini koştuğu 200 metre yarışını 20.35 ile tamamlarken, finiş çizgisine dördüncü olarak geldi. Guliyev, üç yarışmanın ardından Elmas Yarışı sıralamasında 20 puana ulaştı ve liderliğini sürdürdü.