Avrupa Atletizm Birliği’nin yeni müsabakası DNA Atletizm, Minsk’te Cuma günü açılacak olan 2. Avrupa Oyunları’nda ilk kez yapılacak. Türkiye’nin DNA Atletizm takımında 15 atlet bulunuyor. 

Belarus’un başkenti Minsk’te 21 Haziran-1 Temmuz arasında gerçekleşecek Avrupa Oyunları’nda müsabakalara katılacak olan Türkiye kafilesi, atletizmde madalya arayacak. Avrupa Atletizm Birliği’nin yeni yarışma formatı DNA Atletizm’in ilk kez deneneceği müsabakalar, Minsk Olimpiyat Stadı’nda 23-28 Haziran tarihleri arasına yapılacak.

Atletizmde DNA şampiyonu olan takımın kazanacağı altın madalya dışında bireysel olarak da dokuz müsabakada podyum düzenlenecek. Buna göre, bir takım yarışması olan DNA Atletizm’in ilk tur maçlarının yapılacağı 23 Haziran’da branşların birincisi olan isimler, ayrıca altın madalya kazanacak. Ancak sonraki günlerdeki sonuçlar, sadece takım yarışmasına sayılacak.

İlk turda bireysel olarak madalyaların verileceği müsabakalar şöyle:

ERKEKLER: 100 metre, 110 metre engelli, yüksek atlama
KADINLAR: 100 metre, 100m engelli, uzun atlama, cirit atma
KARIŞIK: 4×400 metre karışık bayrak, The Hunt (800-600-400-200m)

Yarışmalarda yer alacak olan milli takım atletleri şöyle:

Erkekler
Jak Ali Harvey (100m)
Mikdat Sevler (110m engelli)
Alperen Acet (yüksek atlama)
Batuhan Altıntaş (4x400m)
İlyas Çanakçı (4x400m)
Levent Ateş (The Hunt, 800m)
Yavuz Can (The Hunt, 400m)
Kadınlar
Mizgin Ay (100m)
Şevval Ayaz (100m engelli)
Tuğba Danışmaz (uzun atlama)
Eda Tuğsuz (cirit atma)
Derya Yıldırım (4x400m)
Emel Şanlı-Kırçın (4x400m)
Berfe Sancak (The Hunt, 200m)
Semra Karaslan (The Hunt, 600m)
Yedekler
Kayhan Özer
Mehmet Çelik
Akın Özyürek
Büşra Yıldırım
Zeynep Baş
Burcu Erdemir

RAKİPLER BELLİ OLDU
DNA Atletizm’de altı takımın bulunduğu dört grupta ilk maçlar 23 Haziran’da yapılacak. Türkiye’nin ilk gruptaki rakipleri İspanya, Ukrayna, Portekiz, Bulgaristan ve Danimarka. Yaklaşık ikişer saatlik müsabakalar sonundaki The Hunt’ı kazanan ekipler, direkt yarı finale çıkarken, kaybeden takımlar için bir gün sonra repesaj şansı bulunuyor. DNA’da yarı finaller 25 Haziran’da, final ise 28 Haziran’da yapılacak.

YAYIN SPORTSTV’DE
2. Avrupa Oyunları’nın tüm müsabakalarının tüm müsabakaları sportstv’den canlı olarak yayınlanacak. Yayın programıyla ilgili detaylar için sportstv’nin web sitesine bakabilirsiniz.