Minsk’te yapılacak olan Avrupa Oyunları’nda yarışacak olan DNA Milli Takımı bu ülkeye gidiyor. Peki yeni bir branş olan DNA Atletizm’de sistem nasıl işliyor? Hesaplama ve müsabaka nasıl yapılacak? İşte kısa bir özet…

Belarus’un başkenti Minsk’te yapılacak 2. Avrupa Oyunları kapsamında atletizm müsabakaları Dinamo Stadı’nda gerçekleştirilecek. Bakü’deki ilk oyunlarda programda madalya yarışması olarak yer almayan atletizm, ikinci oyunlarda özel bir formatla programa kondu.

Atletizmde hem dokuz branşta bireysel olarak madalya verilecek, hem de Avrupa’nın en iyi 24 takımının eleme usulüyle yarıştığı DNA Atletizm adındaki yeni puanlı yarışma sonunda bir şampiyon ortaya çıkacak. Peki DNA Atletizm nasıl işliyor? İşte detaylar…

GRUPLAR
DNA Atletizm, takımların 6’şar takımdan oluşan dört gruptaki ilk tur mücadelesiyle başlayacak. 23 Haziran günü, iki saat sürecek altılı maçlarda grupları lider bitiren takımlar ve en iyi puana sahip iki ikinci, direkt olarak yarı finale kalacak. Geriye kalan 18 takım, iki gün sonra (25 Haziran) yapılacak repesaj grubunda yeniden şansını deneyecek ve bu kez grupları ilk ikide bitiren altı takım daha yarı finale alınacak. Yarı final maçları, 26 Haziran günü yapılacak ve iki grupta ilk üçteki ekipler, 28 Haziran’daki final maçında yarışma şansını yakalayacak.

Gruplar, 2017 Avrupa takım sıralaması baz alınarak belirlendi. Buna göre, 12. sırada bulunan Türkiye, 4. grupta İspanya, Ukrayna, Portekiz, Bulgaristan ve Danimarka ile eşleşti.

MAÇLAR VE PUANLAMA
DNA Atletizm’de 6 takımlı gruplarda yapılacak maçlar, yaklaşık iki saatte tamamlanacak. Erkekler, kadınlar ve karışık takımla yapılacak olan müsabakaların sırası her maçta sabit olacak. Maçlardaki müsabaka programı sırasıyla şöyle:

Erkekler 100 metre
Kadınlar uzun atlama (1.,2. ve 3.tur)
Kadınlar 100 metre
Kadınlar uzun atlama (Final)
Kadınlar Cirit atma (1.,2. ve 3.tur)
Karışık 4×400 metre bayrak
Kadınlar Cirit atma (final)
Erkekler 110 metre engelli
Erkekler yüksek atlama (1. ve 2. tur)
Kadınlar 100m engelli
Erkekler yüksek atlama (3.tur ve final)
The Hunt (800-600-400-200m karışık bayrak yarışı)

Yukarıda yer alan maç programında son yarışma olan karışık bayrak yarışı HUNT öncesindeki sekiz branşın tamamında, takımlar bitirdikleri sıraya göre 12-10-8-6-4-2 puan alacaklar. Sekiz branş sonrasında toplam puandaki yerlerine göre ise The Hunt yarışına başlama sıralaları ve handikapları belirlenecek. Takımlar arasındaki her puan 0.333 saniyelik (yani her 3 puanda 1 saniyelik fark) handikapla start alınmasını sağlayacak. Örneğin sekiz branş sonunda A ve B takımları arasında 10 puan fark varsa, B takımı, A takımından 3.333 saniye sonra The Hunt isimli son yarışa girebilecek.

The Hunt’ın sıralaması, aynı zamanda grubun da sıralamasını belirleyecek.

YARIŞMALAR
DNA içindeki pist müsabakaları olan 100 metre ve 100/110 metre engelli yarışmaları, altı takımın atletinin standart yarışmasıyla yapılacak. Ancak saha içi yarışmaları (uzun atlama, cirit atma ve yüksek atlama) farklı bir şekilde yapılacak. Öncelikle her grup kendi içinde üçerli iki gruba ayrılacak. A ve B Grubu’ndaki üç atlet birbirleriyle ikili olarak karşılaşacak. Tek atış/atlayış sonunda ilk sıradaki iki atlet birbiriyle birincilik için, ikinci sıradaki atletler üçüncülük için, üçüncü sıradaki atletler ise beşincilik için yine tek hak kullanacaklar. Böylece altı takım sıralanacak ve takımlar 12-10-8-6-4-2 puanı bitiriş sıralarına göre almış olacaklar. Birebir maçlarında eşitlik halinde en iyi derece sahibi, onun da eşit olması halinde en iyi ikinci derece sahibi, yine eşitliğin bozulmaması halinde ise yazı tura ile galip gelen belli olacak.