Avrupa Atletizm Birliği’nin web sitesinde yürüyüşün yıldız ismi Meryem Bekmez hakkında yayınlanan detaylı haberde, Türk yürüyüşündeki tırmanışta TAF’ın akılcı projesinin meyve verdiği yorumu yapıldı.

Avrupa Atletizm Birliği, önümüzdeki ay yapılacak Avrupa U20 Şampiyonası’nda yarışacak favori atletleri tanıttığı haber serisinde yürüyüş Türkiye rekortmeni Meryem Bekmez’e yer verdi. Diyarbakır’da 2000 yılında doğan milli atletin müthiş çıkışını özetleyen haberde, Meryem’in U20 yaş grubunda son bir kez önemli bir unvan için yarışacağı Boras’ta mutlak favori olduğu vurgulandı. “Meryem U20’ye Boras’ta son bir zaferle vedaya hazırlanıyor” başlığıyla verilen haberde, TAF Yürüyüş Koordinatörü Mustafa Akyavaş’ın görüşlerine de yer verildi.

Akyavaş, Türkiye Atletizm Federasyonu’nun yürüyüş branşına yaptığı önemli yatırımla çok kısa sürede bu seviye gelindiğini vurgularken, kıtanın en önemli yürüyüşçülerinden biri haline gelen Meryem’in Boras’tan sonra tamamen büyükler kategorisine odaklanacağını ve ilk hedeflerinin Tokyo 2020’de iyi bir derece elde etmek olduğunu ifade etti.

Haberde yapılan analizde Meryem’in ileri yönlü momentumu, düşük kol tutuşu, hızlı adımlaması ve mental gücünün büyük avantaj olduğu belirtilirken, Akyavaş “Bununla birlikte Meryem’in fiziki yapısı yürüyüşe çok uygun. Çok çalışkan bir atlet. Sağlam bir duruşu var her zaman pozitif. Bu da onu güçlü bir atlet yapıyor” diye konuştu.

EA haberinde yakın gelecekte Türkiye’nin yakaladığı bu ivmeyle yürüyüşte başka büyük başarılar kovalama ihtimalinin güçlü olduğu da vurgulandı.

HABERİN ORİJİNALİ İÇİN TIKLAYIN