Türkiye’de Olimpiyatlar’dan yer alan ve halen hayatta olan en yaşlı isim konumundaki Seydi Dinçtürk, Ankara’da 97 yaşında hayata veda etti. 

1948 Londra Olimpiyatları’nda 4×400 metre bayrak takımında yarışan milli atlet Seydi Dinçtürk, Ankara’daki evinde 97 yaşında hayata gözlerini yumdu. Dinçtürk, hayattaki en yaşlı Olimpiyat görmüş atlet konumundaydı.

Londra 1948 Oyunları’na 25 yaşındayken giden Seydi Dinçtürk, 800 metrede serisini yedinci bitirmiş, 4×400 bayrak yarışında ise Rıza Maksut İşman, Doğan Acarbay ve Kemal Horolu ile birlikte yarışmıştı. 1922 İnegöl doğumlu Dinçtürk, 800 metrede iki kez Türkiye rekoru kırarken, iki defa da Türkiye ikincisi olmuştu.

Atletizmi 1951 yılında bırakan Dinçtürk, daha sonra  1954-84 yılları arasında TED Ankara Koleji’nde çalıştı. Bu kurumda öğretmenlik ve müdürlük yapan Dinçtürk, kurumun unutulmazları arasına adını yazdırdı.

Seydi Dinçtürk’ün cenazesi, 7 Temmuz Pazar günü ikindi namazını müteakip Hacıbayram Camii’nden kaldırılacak.

Türkiye Atletizm Federasyonu olarak unutulmaz atlet Dinçtürk’e Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve atletizm camiasına baş sağlığı diliyoruz.