Napoli’deki Universiade mücadelesinin son gününde Türkiye, erkek yarı maraton takım sıralamasında üçüncü sırada finiş gördü; ancak yarış sonrasında Çin’in diskalifiye edilmesiyle ikinciliğe terfi edip gümüş madalyaya uzandı.

Üniversite Oyunları’nda atletizmin son gününde Türkiye’ye bir gümüş madalya daha geldi. Sabah yapılan yarı maraton yarışmasında erkekler mücadelesinde üç milli atlet yarışı ilk 15 içinde tamamladı. Yarışta Saffet Elkatmış 1:07:07 ile dokuzuncu suraya finiş görürken, Ferhat Bozkurt 1:08:37 ile 11’inci, Ersin Tekal ise 1:09:03 ile 13’üncü sırayı aldı. Toplamda 3:24:47’lik derece yapan Türkiye takımı, Japonya ve Çin’in arkasından üçüncü sırada yer aldı. Ancak yarış sonrası Çinli atletlerin kurallara aykırı şekilde yanlış su istasyonunu kullanmaları nedeniyle diskalifiye edilmesiyle Türkiye, gümüş madalyaya terfi etti.

Kadınlar yarı maraton mücadelesinde ise Fatma Demir, 1:17:35 koşarak 10. sırayı alırken, Tubay Erdal ise 1:19:25 ile 14. olarak müsabakayı noktaladı. Fatma Arık ise bitime iki kilometre kala yarışı bırakmak zorunda kaldı.

Universiade’da atletizm mücadelesi bugün (13 Temmuz) sonuçlanacak.