Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, “Atletizmde son üç yıldır yükselen grafiğimizle Avrupa’nın en hızlı gelişen ülkesiyiz” dedi.

Avrupa Atletizm Takımlar Şampiyonası 1. Lig yarışmaları için Norveç’te bulunan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, açıklamalarda bulundu. Süper Lig’e çıkma mücadelesi öncesi takımla bir toplantı yapan Çintimar, “Son üç yıldır küçükler, gençler ve büyüklerde katıldığımız tüm yarışmalarda ülkemizin ilklerini yaparak buraya geldik. Bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığımızla birlikte uyguladığımız projelerle atletizmin her branşında Avrupa ve Dünya pistlerinde Türkiye olarak varlığımızı kalıcı bir şekilde hissettiriyoruz” diye konuştu.

Fatih Çintimar, tüm yaş gruplarında üst üste gelen başarıların sistemli bir çalışmayla geldiğini vurgulayarak sözlerini şöyle sürdürdü:

2019 yılı içerisinde Kros, U20, U23, yürüyüş ve dağ koşularında aldığımız şampiyonluklarla atletizm branşında ülkemizin gurur kaynağı olduk. Norveç’te katılacağımız Avrupa Atletizm Takımlar Şampiyonası 1.Lig müsabakalarında da hedefimiz, yeni olimpiyat ve Dünya şampiyonası kotaları almak. Ayrıca Milli takım olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek ve rekorlar kırarak bu şampiyonayı tamamlamak istiyoruz. Şampiyonanın ardından sezonun en önemli finali olan Dünya Atletizm Şampiyonası’na en üst düzeyde sporcu ile katılarak ilkleri yaşatmaya devam etmek istiyoruz.

Bakanlığımız, Atletizm Federasyonu yönetimi, antrenörlerimiz, kulüpler ve teknik kadrolarımızla birlikte son üç yıldır tarihi başarılara imza atıyoruz. Bakıldığında bu şampiyonalarda sporcularımız tüm yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalyalar alarak, hem ferdi hemde takım olarak kürsüye çıktılar. Bu başarılar tesadüf değil. Yapılan projeler ve doğru atılımların eseridir. Bize destek olan Gençlik ve Spor Bakanlığımız, sponsorumuz Turkcell ve atletizm camiasına teşekkür ediyoruz. Biz ülkemiz için ilkleri yaşatmaya devam edeceğiz. Bizi izlemeye devam edin…”